Ройтерс: България се отказа от плановете за балансиран бюджет

09.04.2013 | 10:43
по статията работи: Петя Бързилска
Страната все още възнамерява постепенно да намали фискалния дефицит, коментира агенцията
Ройтерс: България се отказа от плановете за балансиран бюджет

България се отказа от плановете си за балансиран бюджет до 2016 г. заради по-нисък от очаквания икономически ръст. Това пише агенция "Ройтерс" по повод новата прогноза на Министерството на финансите за за периода 2012-2014 г.

Страната обаче все още възнамерява постепенно да намали бюджетния си дефицит, коментират още от международната медия. Балканската държава поддържаше дисциплинирана фискална политика, за да защити националната валута, която е свързана с еврото. Това обаче беше за сметка на разходите за жизнен стандарт в най-бедната страна в ЕС, обяснява "Ройтерс".

Дефицитът, който беше редуциран до 0,4% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2012 г., ще се увеличи до 1,4% тази година и да падне до 1,3% догодина и през 2015 г., според средносрочната икономическа прогноза. В прогнозата си от миналия април предишното правителство предвиждаше дефицит от 0,5% през 2014 г. и балансиран бюджет до края на 2015 г., пише iNews.bg.

Ключът е да се продължи политиката на фискална консолидация със сравнително облекчаване през първата година от периода, се посочва в документа, който се очаква да бъде одобрен от служебното правителство до края на месеца. Служебното правителство обеща да запази фискалната дисциплина, като в същото време създаде нови работни места и подкрепи най-бедните.

Финансовият министър Калин Христов обясни, че рецесията в еврозоната, която е основен партньор на България, както и слабото вътрешно търсене, ще "удари” икономическия ръст през тази година. Според прогнозата той ще бъде 1% през 2013 г. и ще се увеличи до 1,8% през 2014 г. и 3,4% през 2016 г. Нивата на икономически ръст още са далеч от онези 6-7% преди кризата. Страната трябва да догони европейските си партньори, отбелязва агенцията.

Икономическият спад е "заличил” над 400 000 работни места в България. Финансовото министерство очаква безработицата да се увеличи до 13% през тази година и падне до 12% през 2016 г.

Фискалният резерв в края на февруари тази година е в размер на 3,9 млрд. лв, съобщиха днес (1 април) от Министерството на финансите. Постъпилите приходи и помощи на консолидирано ниво към края на втория месец на годината са в размер на 3.82 млрд. лв., или 12,5% от годишните разчети за 2013 година. Общата сума на данъчните постъпления (вкл. приходите от осигурителни вноски) към края на февруари е 3.24 млрд. лв., което е 84,9% от общите постъпления по консолидираната фискална програма, съобщиха от ведомството. 

През март тази година Димитър Чобанов, преподавател в УНСС по дисциплината "Пари и парична политика", заяви пред БНР, че фискалният резерв има критично малко средства. Дефицитът в бюджета за първия месец на годината беше над половин милиард лева, което е доста притеснителна ситуация", каза Чобанов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 13.11   615 г. – Започва понтификатът на папа Адеодат I. 1002 г. – С благословията на крал Етелред II се извършва масово убийство на датчани, живеещи в Англия. 1775...