Светът очаква рекордно производство на пшеница и царевица

04.11.2013 | 16:30
по статията работи: Георги Велев
Ниските продажни цени са факт и в България, но хлябът не е поевтинял
Светът очаква рекордно производство на пшеница и царевица

Рекордни добиви на пшеница и царевица се очаква да има тази година в света. Това обясниха днес от Софийската стокова борса по време на своя брифинг. Очаква се глобално да бъдат прибрани 696 млн. тона пшеница, като това е рекорд в производството, обясни Антонина Белопитова, експерт в Софийската стокова борса (ССБ). Тя припомни, че за първи път от 2009 г. насам производството на зърно надвишава потреблението му. През миналия сезон за били произведени 655 млн. тона зърно, припомни тя.

От ССБ припомниха, че САЩ са едни от най-големите производители на пшеница в света. Реколтата тази година там се очаква да бъде около 352 млн. тона. Заради добрите показатели и цената на стоката започна да пада в световен мащаб. Хлебното зърно в САЩ се продава в момента за 287 долара на тон като това е цената за доставка на пристанище (FOB). В сравнение с миналия сезон американското зърно е поевтиняло с 16%, сочат данните на ССБ.

Във Франция цената на пшеницата също е спаднала с 4% и в момента се търгува на нива от 285 долара на тон. Единствено в Германия пазарната стойност остава без промяна спрямо миналия сезон  – 276 долара на тон, добави Белопитова.

Черноморски регион

За разлика от другите части по света цената на зърното в района на Черно море се покачва, обясниха от ССБ. Причината за това е намаляването на запасите от зърно, като в момента Русия и Украйна започнаха да използват своите резерви. В същото време производителите изчакват да се вдигнат цените, за да започнат да продават новата реколта, припомни Белопитова.

Според данните на ССБ в Русия цената на зърното е 283 долара на тон. На тази цена се търгува и унгарското зърно в момента. В Украйна цената е 285 долара на тон.

България

В момента на борсата в София се извършват множество сделки с  хлебна пшеница като цената варира между 295 и 320 лева за тон без ДДС. При миналата реколта цената бе около 360 лв. за тон, а в момента вече започва да има търсене на зърно на нива от 340-350 лв./т обясни Белопитова.

Според прогнозите на министерство на земеделието тази година се очаква производството на зърно в страната ни да достигне 4,5 млн. тона, а цените се очаква да се задържат под нивата си от миналата година заради международния натиск върху тях. Изкупната кампания тази година стартира при нива от 250 лв. на тон, припомниха от ССБ.

Заради по-ниските цени брашното у нас също е поевтиняло. В момента 1 килограм на едро се търгува 0,73 лева, а преди година е струвал 0,81 лева. Въпреки понижението на брашното, както и на цената на тока от лятото, по магазините не се вижда сериозно поевтиняване на хляба.

Царевица

По отношение на царевицата в света тази година се очаква производството да достигне 948 млн. тона., което е исторически рекорд. В сравнение с миналата година добивите се очаква да се увеличат с 85 млн. тона, сочат данните на Световния съвет по зърното. Запасите от фуражната култура се очаква да се увеличат до 152 млн. тона.

Масово цената на царевица в света е спаднала с около 30% сочат данните на ССБ. В САЩ царевицата в момента се продава за 211 долара на тон като за последната година цената й се е понижила с 35%. В Унгария стоката се търгува с 38% по-евтино спрямо миналата година. Така в момента пазарната стойност там е 200 долара/т. Във Франция понижението на стоката е с 29 процента и сега тя се търгува при цена от 235 долара на тон.

У нас царевицата също е понижила цената си с 34% спрямо цената от миналогодишната реколта. През октомври 2012 г. стоката се е продавала за 500 лв. на тон, а сега сделките се извършват в диапазона 240-250 лв. на тон без ДДС. Има и сделки за 300 лв. на тон, но в тях са включени и транспортните разходи, обясни председателят на ССБ Васил Симов.

Обратното начисление на ДДС при зърното в полза на бюджета и в ущърб на производителите

Обратно начисляване на ДДС е  в ущърб на зърнопроизводителите, но е добър начин за прекратяване на кражбите на налога. Това обясни председателят на Софийската стокова борса Васил Симов. Той припомни, че производителите са ощетени, защото при тази схема за продажби те не могат да си възстановят бързо разходите за гориво, семена и торове, които купуват с ДДС. Новата практика за обратно начисляване на налога ще бъде в полза на преработвателите на зърно, както и за износителите, припомни още Симов. Според него най-сериозни проблеми се очаква да имат тъкмо производителите, на които ще им е необходим заемен ресурс, за да покрият разходите си.

Малко по-рано днес Националната асоциация на зърнопроизводителите се обяви за отмяна на този механизъм за обратно начисляване на ДДС. Според Симов е възможно на теория, чрез новата мярка да се повиши борсовата търговия на ССБ. Предложеният механизъм за обратно начисляване е залегнал в бюджета на страната за догодина, като чрез него няма да постъпят повече приходи в хазната, но се очаква значително да намалее сивия сектор в зърнопроизводството.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...