Скъпа ли ще е трапезата на българите на Нова година?

30.12.2011 | 23:07
по статията работи: Лили Бончева
Приемливи ли са цените, за които българинът би могъл прилично да посрещне 2012 г. и какви са алтернативите му да празнува, съобразявайки се и с джоба, и с желанията си?
Скъпа ли ще е трапезата на българите на Нова година?

Автори:

Теодора Пенева (t.peneva@econ.bg)

Петя Бързилска (p.barzilska@econ.bg)

Икономическата криза и свиването на потреблението се отрази на предпочитанията на българите относно отбелязването на новогодишната нощ. Това повлия на хотелиерството и ресторантьорството в разгара на коледните и новогодишните празници. В края на декември биеха на очи Last minute офертите заради незапълнените места в много от хотелите.

Позаинтересувахме коя е най-разпространената алтернатива за отбелязване празника. Оказа се, че тази година българите масово предпочитат да си останат вкъщи.

В тази връзка решихме да пресметнем колко струва на едно четиричленно семейство да отпразнува шумния празник. За целта направихме проучване, като обхванахме четирите основни варианта за посрещане на новата година - празнуване съответно в курорт в страната, в курорт в чужбина, в ресторант или вкъщи.

Приемливи ли са цените, за които българинът би могъл прилично да посрещне 2012 г. и какви са алтернативите му да празнува, съобразявайки се и с джоба, и с желанията си?

Ето какви са приблизителните цени и условия при всичките четири възможности:

Курорт в България

Все още разпространен избор за празнуване на Нова година може да е почивката в хотел или семейна къща. Вариантите тук са много. Предпочитанията започват от посещение на някой от популярните зимни курорти - Банско, Пампорово или Боровец, и стигат до прекарване на новогодишната нощ в луксозен хотел по морето.

Банско. Снимка: Banskoskiholidays.com

Още в края на септември повечето хотели обявиха офертите си за празника. Хотелите в зимните курорти предлагаха пакети, които включват от една до четири и повече нощувки. От проучването, което направихме, стана ясно, че в Банско средната цена за почивка с 3 нощувки, включваща новогодишната нощ, е около 330 лв. на човек. В повечето случаи хотелът предлага закуска, обикновена или празнична вечеря, като предложенията зависят от офертата. В Пампорово човек трябва да плати за същия брой нощувки със съпътстващите екстри средно около 390 лв., а в Боровец излиза най-скъпо - средната цена e близо 460 лв. за един празнуващ. Морските курорти през зимата не предлагат по-евтини оферти.

Средно човек трябва да заплати за почивка около Нова година с три нощувки около 460 лв. Така родителите с две деца трябва да платят от 1500 до 1800 лв. за четиридневна почивка около Нова година. За избралите варианта с нощуване само на 31 декември цената е между 170 лв. и 270 лв. на човек, като тя зависи както от хотела, така и от мястото, където той се намира. В такъв случай едно четиричленно семейство ще плати за преспиване в курорт на Нова година между 500 и 1000 лв. Хубавото е, че почти навсякъде за децата до 6-годишна възраст е безплатно, а тези между 7 и 12 години ползват до 30% отстъпка от цената за възрастните.

Last minute оферти

Тъй като явно не са запълнени всички места и има по-малък от очаквания интерес, много хотели са пуснали промоционални оферти за Нова година с крайна дата за резервация най-късно до 29 декември. При тях цените са с 20% до 50% по-ниски. При положение, че не сте решили къде да бъдете през нощта на 31 декември срещу 1 януари, винаги може да се възползвате от отстъпките, които се предлагат в българските курорти в момента. Средната цена на промоционалните две нощувки по Нова година е около 155 лв. на човек или малко повече от 600 лв. за четирима. Възможно е за три вечери промоционалната цена за родители с две деца да бъде между 800 и 900 лв.  В не толкова популярните дестинации може да си позволите почивка и празнуване на Нова година с три нощувки за под 100 лв. на човек.

Нова година в чужбина

Ако изберете да празнувате Нова година в друга държава, в повечето от случаите въобще няма да бъде много по-скъпо, отколкото в български курорт. Едно четиричленно семейство може да си подари почивка с 3 нощувки до Венеция или Дубровник за около 2200 лв., до Прага за близо 2400 лв., а до Виена за между 2000 и 3800 лв. И тук офертите предвиждат намаления в цената за деца до 12-годишна възраст. Освен това пакетът включва и разходите за пътя. Единствено предложенията за почивка в Гърция имат опция за пътуване със собствен транспорт, но в този случай цената е доста по-ниска. Четиричленно семейство има възможност да празнува Нова година в Гърция с осигурен транспорт за средна цена около 1300 лв. за три и 1100 лв. за две нощувки.

Тази година голям интерес имаше към празнуване на Нова година в съседна Сърбия. Цената варираше от 1500 до 1600 лв. за четирима. И тук обаче има Last minute оферти, които намаляват стойността на почивката с до 30%. За традиционната дестинация - Истанбул, офертите за Нова година са около 1600 лв. за четиричленно семейство.

Нова година на ресторант в града

Този вариант си остава широко разпространен. От една страна от хората, които не могат да отделят време и финанси, за да заминат на курорт, но искат да разчупят домашната обстановка за празника. От друга - от тези, които са на работа на датата 31 декември и нямат желанието да се заемат с празнична подготовка веднага, щом се приберат у дома.

Така или иначе, цените не варират в крайно големи амплитуди. Започват от 45 лв. на човек в ресторантите тип кръчма и стигат до 80-90 лв. на човек в по-луксозните заведения. Най-често става въпрос за цена 65 до 75 лв. От своя страна кувертите за ресторанти, които са част от програмата на три- или четиризвездните хотели, попадат в интервала 130 лв. до 180 лв.

Цените са повлияни както от типа заведение и местонахождението му, така и от това какво включва новогодишната оферта. Предлаганите забавления за вечерта в общия случай опират до избора на музикална програма. Най-често тя включва жива музика (оркестър или изпълнител) или DJ.

Снимка: Salon.com

Консумацията в кувертите също подлежи на известна категоризация. Възможни са три варианта - свободен бюфет с ястия и напитки, фиксирано меню по избор или свободна консумация. Като цяло най-разпространеният от трите варианта е изборът на фиксирано меню. В този случай съществува утвърдено шаблонно меню, което включва:

  • Салата/и - 300-400 г
  • Топло предястие - 200-300 г
  • Основно ястие - 300-400 г
  • Сухи мезета - 100 г
  • Ядки - 100 г
  • Десерт - 200 г
  • Твърд алкохол - 100 г
  • Минерална вода - 0,5 л
  • Вино - 0,5 л
  • Шампанско
  • Безалкохолно - 200 мл
  • Парче питка
  • Плодове
  • Баница с късмети


То важи масово и за хотелите в българските и чуждестранни курорти. С цел да се смъкне цената понякога отпадат плодовете, топлото предястие и виното.

Това, което прави впечатление, е, че няма съществена разлика в цените на кувертите между ресторантите в София и тези в останалата част от страната. Така например тенденцията в Пловдив е за средна стойност на офертите от 50-60 лв. на човек, като съществува възможност и за такава от 45 лв. Малко по-скъпи са заведенията във Варна - за Нова година средната цена е около 75 лв. на човек. В подобни интервали върят кувертите и в по-малките градове в страната.

Така общата сума, която едно четиричленно семейство ще плати приблизително, за да посрещне 2012 г. в ресторант, е средно 300 лв. или по 75 лв. на човек. Разбира се, и тук е в сила уточнението, че на повечето места кувертите за малки деца са съответно безплатни за възраст 0-7 г. и с до 50% намаление за такива от 7 до 12 г.

Нова година у дома

С напредването на икономическата криза все повече българи предпочитат да отпразнуват спрягания за шумен празник в домашна обстановка. Макар да е свързан с по-усърдна подготовка и да предполага сравнително тихо посрещане, от финансова гледна точка вариантът "вкъщи за Нова година” си остава най-изгодният. Според нашето проучване закупуването на продуктите за вечерта излиза двойно по-евтино в сравнение с куверта за местен ресторант.

Тъй като всеки има своите различни представи за празнична вечеря, приемаме за база шаблонното меню, което обикновено се предлага по заведенията.

Салатите, които домакинята слага на трапезата си, могат да бъдат както готови, така и домашно приготвени. Най-разпространените зимни готови салати са около 3 лв. за килограм. Към тях спадат руската салата и салата "Снежанка”, които най-често присъстват в празничното меню. За варианта домашно приготвяне проучихме цените на хранителните продукти, които се използват най-често в зимните салати - свинска шунка, зрял боб, майонеза, кисело мляко и маслини. Освен това взехме под внимание стойността на миксовете замразени зеленчуци, която варира според състава им. Така изчислихме, че салатеното меню с грамаж общо един килограм (или по 250 г на човек) струва на домакинството около 15 лева.

Що се отнася до топлото предястие, проучихме цените на основните продукти, нужни за най-разпространеното такова: сарми с кайма и ориз. Лозовите сарми са малко по-евтини в сравнение с тези с листа от кисело зеле. И в двата случая са необходими по 500 г кайма и ориз, чиято обща средна стойност не надхвърля 5 лв. Ако вземем и под внимание допълнителните необходими продукти, може да се каже, че едно стандартно предястие с грамаж 800 г (или по 200 г на човек) не би трябвало да е по-скъпо от 15 лв.

Снимка: Ivorynova.com

Най-важният елемент при основното ястие е месото. Обикновено в празничната вечеря то се сервира на скара и/или приготвено на фурна. За целта проучихме трите основни меса - свинското, пилешкото и агнешкото. Стойността им започва от 5 лв. и стига до 14 лв. Що се отнася до варианта на скара, се предлагат готови разфасовки, включващи парче наденица и оформени кебапчета и кюфтета. Цената им обикновено е 4-5 лв. Така при едно комбинирано основно ястие, включващо две различни обработки на месото, цената възлиза средно на около 15 лв. за два килограма (или по 500 г на човек). Ако добавим и останалите необходими продукти, които варират според избраните рецепти, основното ястие в празничното меню ще излезе на семейството приблизително 30 лв.

Около 10 лв. е средната цена на 400 г ядки от различни видове. Един килограм плодове, според асортимента, струва максимално 5 лв. Между 5 и 10 лв. е цената на включения в менюто десерт, като най-евтиният вариант е традиционната баклава. Не повече от 5 лв. излиза и задължителната баница с късмети.

Така, едно новогодишно меню в домашни условия, припокриващо се с предлаганите от ресторантите, струва на едно четиричленно домакинство приблизително 100 лв.

Тук са необходими две уточнения. Преди всичко, посочените грамажи важат за меню за четирима възрастни. Съответно ако домакинството включва едно или две малки деца, разходите за вечерята значително ще намалеят. Освен това, проучените от нас средни стойности не включват разхода за напитки, тъй като той варира в много по-големи граници и е строго индивидуален.

Все пак, при разход за напитки до 30 лв., посрещането на Нова година излиза на семейството около 130 лв. С други думи, по около 33 лв. на човек.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 07.11   1659 г. – Сключен е Пиренейският договор, който слага край на Френско-испанската война. 1816 г. – Александър I Павлович – цар на Русия и крал на Полша...