П. Стела:
С предишното правителство имахме много тясно сътрудничество. Откритият диалог е най-добрият начин Международният валутен фонд да бъде полезен. Знаем какви са проблемите и не очакваме изненади. Така трябва да продължи. И очаквам новото правителство по подобен начин да сътрудничи с нас.
Като знаете икономическите намерения на новото правителство, смятате ли, че реформите ще продължат? И това ли е правилната посока?
П. Стела:
През последните няколко дни с новия ръководител на мисията на фонда Джералд Шиф се срещахме с членове на новото правителство. Разговаряхме и с други политически партии, и с профсъюзите. Ясно е, че никой не говори за драматична промяна на политиката, следвана през последните четири години. Мисля, че през 1997 г. България решително пое в правилната посока. И никой не поставя това под въпрос.
Ние сме уверени, че широкият консенсус в обществото ще бъде отразен в работата на новото правителство.
Какви приоритети трябва да си постави новото правителство, ако, както твърди в намеренията си, цели развитие на бизнеса и насърчаване на чуждестранните инвестиции?
П. Стела:
Мисля, че е много важно по подходящ начин да бъде подобрен инвестиционният климат. Като казвам подходящия начин, имам предвид подобряване на икономическия климат за всички, а не само за отделни групи, към които да има по-специално отношение. Смятаме, че България е експериментирала с държавния контрол в икономиката в продължение на 45 години. И видяхме, че резултатите от това не са толкова положителни. Сега е времето държавата да се опита да създаде добър климат, но да не се опитва да влияе кои сфери от бизнеса да се развиват по-бързо.
Ако има благоприятна инвестиционна среда за всички, може да се развие сфера от бизнеса, която никой не очаква. Това решава пазарът. Работата на правителството е да се опита да улесни бизнесмените да инвестират в България, да реорганизират своя бизнес в страната. Очакваме частният бизнес да продължи да расте и да се подобрява инвестиционният климат.
/Предоставено от BEF News Desk/