Готвените данъчни промени в животозастраховането могат да го съсипят

12.11.2001 | 01:00
по статията работи: econ.bg
 

Специално за Econ.bg

 

Г-н Ялъмов, бихте ли казали на кратко в какво се състои проблемът, срещу когото животозастрахователните компании протестират?

Пламен Ялъмов:

-Проблемът се състои в това, че предложените от правителството данъчни облекчения не са толкова съществени и няма да доведат до скок в животозастраховането, което чакаме от няколко години.

Как ще се отрази това един път на хората, които си сключват застраховки "Живот" и на самите дружества, които ги предлагат?

Пламен Ялъмов:

-Предложените данъчни промени могат да доведат първо до прекратяване на застраховките до края на тази година и до намаляване на бизнеса през следващата. Пазарът ни ще се свие, а той е без това е много малък. Едва 10-11% от всички застраховки, които се сключват в страната, са животозастраховки. В Европа този процент е от порядъка на 50-60 на сто.

Дали с готвеният данък от 20% върху застрахователната сума на изхода ще се облагодетелстват хората с по-високи доходи, пред по-бедните. Така например ще се получи при доброволните пенсионни фондове, където също се въвежда такъв данък...

Пламен Ялъмов:

-Не е ясно, защото това зависи от данъка, който постанови Народното събрание. Може хората с по-големи застрахователни суми да станат по-облагодетелствани, а може и да не стане така. Това е въпрос на преценка. Ако сложим граница на премията, която те внасят в застрахователните компании годишно те няма да бъдат в привилегировано положение.

А какви са Вашите конкретни предложения за промени в данъчните закони?

Пламен Ялъмов:

-Ние предлагаме дългосрочните договори, които се сключват за над десет годишен срок, както и годишна премия от 2000 лева да не се облагат. Ако човек реши да вкара десет хиляди лева годишно в животозастраховката си, първите две хиляди лева ще са необложени с данък, а другите осем хиляди ще се обложат с данък общ доход. Така се получава една гаранция, че хората с големи доходи няма да ползват преференции.

На българския застрахователен пазар са представени такива известни световни компании като "Алианц", "Мюних Ре", "Граве" и др. Как ще реагират те срещу готвените данъчни промени?

Пламен Ялъмов:

-Нашите колеги от "Алианц"-Мюнхен са подготвили писмо и ще го изпратим до парламента и правителството. Поне от страна на нашето дружество това е в момента, което се подготвя.

Какво ще спечели държавата от вкарването на данъчните промени в сила?

Пламен Ялъмов:

- Сумите, които акумулират животоастрахоателните компании на година са от порядъка на 10-15 милиона лева. Като се обложат те с данък общ доход се получава такава смешна сума за бюджета, че няма какво да я коментираме. Фискалният ефект ще е минимален. Ако имаме някакво развитие на този пазар, през следващата година всички дружества ще привлекат заедно около 15-20 млн.лева и хората на финансовото министерство сами могат да сметната какъв ще е ефектът от облагането на тези пари.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...