Дребните инвеститори да не се страхуват от фондовете

30.05.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Управляващо дружество ОББ Асет Мениджмънт ЕАД предлага трите основни вида фондове: ОББ Платинум Облигации - за инвеститори със склонност към нисък риск, високодоходния ОББ Премиум Акции - за инвеститори, които очакват по-висока доходност при по-висок риск, и ОББ Балансиран Фонд - първия от ОББ Взаимни Фондове, чиито акции се предлагат публично от 31.01.2005 г. Той инвестира в смесен портфейл от ценни книжа - акции и облигации, като опитва да извлече ползи от потенциала за по-висока доходност на акциите и повечето стабилност, която носят облигациите. До края на годината е възможно ОББ Асет Мениджмънт да организира и по-специализирани (инвестиращи в определени региони, или в определени отрасли) фондове.

С какво фондовете са привлекателни за дребните инвеститори?

Пламен Цветанов:

Първо, нека напомня, че спестяването под каквато и да е форма, включително спестовния влог, е всъщност инвестиция - заделяме средства днес, които да можем да ползваме след време ние или децата ни, при това с натрупана доходност.

Преимуществата на взаимните фондове за индивидуалните инвеститори са много. Те дават възможност за достъп, дори и с малко средства, до пазари, на които търгуват предимно по-големите институционални инвеститори. Като инвестират в портфейл от ценни книжа, инвеститорите намаляват риска от инвестицията си - да се състави самостоятелно добре структуриран инвестиционен портфейл е трудно - изискват се доста пари, познания и време. За него не е необходимо да познава капиталовия пазар и да прави задълбочени анализи на различни фирми и отрасли, за да прецени дали да закупи конкретни книжа. Инвестирането в дялове/акции на взаимни фондове е характерно и с по-добрата ефективност на разходите, а евентуалните печалби не се облагат с данъци.

Взаимните фондове неслучайно са сред основните начини за спестяване в по-развитите страни - средно над 30% от спестяванията там са под тази форма. Статистически погледнато, дори и най-консервативният портфейл за средносрочен и дългосрочен период обикновено носи по-добра средногодишна доходност, отколкото какъвто и да е депозит в банка. 
 
Какви съвети бихте да­­ли на хората, които все още се колебаят дали да насочат част от парите си към фондовата индустрия?

Пламен Цветанов:

Да не се страхуват да спестяват, като инвестират. Фондовете може да са непознати за тях, но това е бъдещето. Взаимните фондове у нас вече се ползват както по света с институционална сигурност - дейността им е много строго надзиравана и регулирана.

Взаимните фондове са високоликвидни финансови инструменти. Дяловете/акциите се изкупуват обратно до 10 дни от подаване на поръчка за обратно изкупуване. За разлика от банковите депозити тук няма обвързващи срокове - при излизане от фонда инвеститорът получава постигнатата до момента доходност, която е калкулирана в цената. Важно е да се отбележи, че взаимните фондове не са спекулативни финансови инструменти и както практиката показва, по-дългосрочната инвестиция дава по-добри резултати.
 
Как хората могат да се ориентират кой е най-подходящият за тях фонд?

Пламен Цветанов:

Първо трябва да се гледа инвестиционната насоченост на фондовете. Тези, които инвестират предимно в акции, са най-рискови, но и с най-голям потенциал за висока доходност, тези - в облигации - са нискорискови, а от балансираните (смесени) портфейли се очаква средно висока доходност. Във всекидневно публикуваната във в. Пари таблица фондовете са разграничени по тази основна характеристика. Важно е инвеститорите да се интересуват от действителното разпределение на активите в инвестиционния портфейл на фонда. Например два различни фонда може да попадат в категорията на балансираните, а в същото време да поддържат различни рискови стратегии - средствата на единия да са инвестирани предимно в дългови книжа, т. е. по-скоро нискорисково, а на другия - с превес на акциите в портфейла, т. е. по-скоро високорисково.

Таблицата ориентира инвеститора и чрез посочване на съпоставими доходности. Например доходност за точно определен период (календарна година), 1 година назад или такава от началото на годината до днес. ОББ Балансиран Фонд например постигна доходност за 2005 г. в размер на 16.81%, от началото на 2006 г. до момента тя е близо 3%, а за последните 12 месеца - 4.42%.
 
А как се развива фондо­вата индустрия у нас? Какъв е размерът на управляваните в българия активи в момента?

Пламен Цветанов:

Към средата на май управляваните от български управляващи дружества активи доближиха 140 млн. лв. Тук не влизат средствата, привлечени от чуждестранни взаимни фондове, за които няма точна статистика. Предполага се, че техните активи са над 50 млн. лв. и общият обем на привлечените от фондовата индустрия в България средства наближава 200 млн. лв.
 
Как виждате в перспек­тива развитието на фондовия бизнес в страната?

Пламен Цветанов:

Според мен перспективите са повече от добри. В близките 4-5 години очаквам между 5 и 10% от спестяванията да бъдат под тази форма. За по-дълъг период можем да очакваме 20-30% от спестяванията да са в подобни схеми. Дори спестяванията на българите (към момента над 20 млрд. лв.) да не се увеличат през идните години, потенциалът за развитие на фондовата индустрия е огромен. Ако само 5% от всички спестявания се насочат към фондовете, това означава най-малко 1 млрд. лв. да се влеят в тях за няколко години. 
 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...