Липсата на квалифицирани кадри може да изгони ИТ компаниите от България

04.04.2008 | 12:37
по статията работи: Лили Бончева
Евелин Стоев, пазарен анализатор, "IDC България"
Липсата на квалифицирани кадри може да изгони ИТ компаниите от България


Специално за Econ.bg

България вече изостава от съседките си в Централна и Източна Европа в привличането на големите ИТ компании. У нас компаниите от този бранш разкриват най-вече кол центрове и различни звена за обслужване на клиентите. За сравнение в Румъния вече има около 10 производствени инвестиции. За проблемите в областта на аутсорсинга разговаряме с Евелин Стоев, пазарен анализатор в IDC- България.


Г-н Стоев, какви са най-големите проблеми пред навлизането на производствени инвестиции в областта на информационните технологии?

Евелин Стоев:


Навлизането на производствените инвестиции в ИТ сектора е препятствано най-вече от някои икономически фактори, които спират развитието на бизнеса у нас като цяло. На първо място това е лошата инфраструктура в страната. Лошите пътища не привличат инвеститорите. Ако се сравняваме със съседните страни – в Румъния вече има около десетина производствени инвестиции. Дори последната стана скандално известна – преместването на завода на Nokia от германския град Бохум в Румъния. Нашата съседка ни превъзхожда дори и по откриването на развойни центрове, на кол центрове и различни подпомагащи дейности. У нас тенденцията е да се откриват главно такива центрове за обслужване на клиентите. Миналата седмица една индийска компания – „Съдърланд”, обяви, че открива обслужващи звена в София и Русе, но от друга страна България е последната в региона на Централна и Източна Европа, в която индийска ИТ компания открива поделения.

Какво може да бъде направено, за да дойдат големите инвестиции? Правителствени програми?

Евелин Стоев:


Правителството винаги може да направи нещо. В Румъния например са създадени специални пакети за инвеститорите. Има различни агенции, които измерват корупцията, и по този показател Румъния ни изпреварва – нивото на корупцията там е малко по-високо от тук. Въпреки това страната е в състояние да привлече повече инвестиции в тази област от нас. Така че това, което правителството би могло да направи, е да приложи мерки, които на първо място да стимулират развитието на компаниите в ИТ сектора или поне да не им бъде пречено да работят тук.

Очаквате ли някакви големи инвестиции в областта на информационните технологии през 2008 година?

Евелин Стоев:


В момента не очаквам голяма производствена инвестиция. Не го изключвам, но не виждам индикации в тази област. Това не означава, че след няколко години не може да има, по-скоро обаче ще бъдат отваряни нови обслужващи или развойни центрове. Сред големите пречки пред инвеститорите е набирането на квалифицирани кадри. В момента изтичането на специалисти от България към Западна Европа е много голямо. С приемането ни в Европейския съюз то нараства, а не намалява. Вече е много по-лесно за един програмист да отиде в Европа и да си намери работа. Засега не виждам как този процес може да бъде преодолян, въпреки че някои от най-големите компании имат съвместни програми с някои университети. Това е добра идея, но едва ли ще успее да компенсира като цяло недостига на кадри в бранша. В малка степен нещата могат да променят и българските специалисти, които в момента работят в други държави, но искат да се върнат в България.

Наблюдава ли се тенденция за връщане на български ИТ специалисти?

Евелин Стоев:

Определено има такава тенденция. Като абсолютен брой хората са малко – много повече излизат, отколкото се завръщат. Такава възможност обаче съществува. Кризата с квалифицираните кадри е много сериозна. Досега няма голяма чужда компания, която да си тръгне заради недостига на служители, но можем да станем свидетели и на това.

Интервю на Деляна Петкова
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...