Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
Г-н Папазов, има ли преговори между нашата и чужди борси за участието им в българската?
Виктор Папазов:
Да се говори за преговори е малко преувеличено. Има сериозен интерес, проявен от страна на четири европейски борси. Сами виждате, че през последните месеци процесът на консолидация в тази област върви с ускорени темпове. Имаше няколко опита за закупуването на Лондонската фондова борса. Изходът от това наддаване се следи с огромен интерес, защото несъмнено ще повлияе сериозно на развитието на нашата индустрия. В контекста на тези развития, а и предвид предстоящото влизане на България в Европейския съюз несъмнено ние също трябва да мислим за интегрирането на Българската фондова борса в европейския капиталов пазар. Внимателно слушаме какво ни предлагат различните борси и се опитваме да преценим кое е най-добро за българския пазар и за участниците на него.
Защо взехте решение за увеличаване капитала на борсата?
Виктор Папазов:
Това решение не е ново. Същото решение беше взето и на предходното общо събрание на акционерите. За жалост то не беше вписано от съда и де юре не се състоя. Иначе причината е много проста. Основният капитал на борсата е 293 хил. лв., а натрупването в резервния капитал е достигнало над 6 млн. лв. Съгласете се, че това не е съвсем нормална ситуация, затова решихме да преобразуваме част от резервния капитал в основен.
Какво прави съвместното дружество между Централния депозитар и борсата?
Виктор Папазов:
Това дружество бе създадено по инициатива на бившите изпълнителни директори на борсата и депозитара. Целта му беше да се обединят IT отделите на двете институции, за да работят заедно и да създават и допълнителни продукти за обслужване на пазара. Мажоритарните акционери в Централния депозитар в лицето на БНБ и Министерството на финансите решиха, че участието му вече не е целесъобразно, и депозитарът се оттегли. Ръководството на борсата счита, че за момента дружеството може да изпълнява полезни за пазара функции, затова засега искаме да го запазим.
Как се отнасяте към предложението за облекчено делистване на дружества?
Виктор Папазов:
Не съм сигурен доколко борсата като институция трябва да се произнася по този въпрос. Сърцевината на нещата опира до защита интересите на миноритарните инвеститори в някои от малките бивши приватизационни фондове и предприятия. Мисля, че законодателят е създал определена процедура и изисквания и те трябва да се спазват.
Какво се прави за популяризацията на борсата сред потенциални инвеститори и емитенти?
Виктор Папазов:
Борсата има програма за развитие, включително и в частта привличане на емитенти и инвеститори. През последните месеци от началото на годината се направи много за привличане на емитенти и за преструктуриране на пазарните сегменти с оглед по-доброто отразяване на пазарните реалности. Разговорите, които водим за интегрирането на българската борса в европейските структури, също са с цел привличане на нови емитенти и инвеститори.
Какво се прави за привличането на новите емитенти?
Виктор Папазов:
Ръководството на борсата, особено в лицето на изпълнителния директор госпожа Бистра Илкова, се е заело сериозно да привлича нови емитенти. Този процес върви по няколко направления: нови частни компании, които да листват акциите си; насърчаване на държавата да използва борсата за приватизиране на дружества, които са подходящи за това. Третата линия е издигане на по-високи сегменти на дружества, които вече се търгуват.