Пазарните условия в момента не са добри за пускането на български еврооблигации

27.07.2001 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Каушик Рудра, ръководител на изследователския отдел на "Леман брадърс" за Европа, Близкия изток и Африка, за Радио "Свободна Европа"
Водеща:

Още в началото на своя мандат новото българско правителство изрази намерение да емитира български еврооблигации. Това е форма за получаване на външно финансиране пряко от капиталовите пазари. Вицепремиерът Николай Василев беше цитиран да казва, че емисията ще бъде на стойност от 200 до 400 милиона евро и ще бъде направена още през тази година. Анализаторът за България в инвестиционната банка "Леман брадърс" Каушик Рудра обаче предупреди, че пазарните условия в момента не са добри за пускането на български еврооблигации.

Каушик Рудра:

От финансова гледна точка не смятам, че България се нуждае от пари, така че освен ако пазарните условия не се подобрят, специално по отношение на загрижеността около Аржентина и Турция, не виждам защо България трябва да прави емисия еврооблигации още тази година. Правителството вероятно ще отложи емисията за следващата година, когато, да се надяваме, че условията на пазара ще бъдат по-добри.

Що се отнася до самото емитиране на български еврооблигации, мисля, че има достатъчно търсене за български активи на международните пазари. България в момента има само брейди облигации, а много инвеститори не могат да инвестират в тях. Така че, когато се появят български еврооблигации, особено деноминирани в еврооблигации, тогава ще има доста голямо търсене на подобни книжа.

Казвам, че точно сега не е подходящо време за българска емисия еврооблигации, защото пазарът е доста разтревожен, има загриженост относно Аржентина и Турция. Знам, че икономическият екип в правителството разбира това много добре. Казвам, че когато условията на пазара се подобрят, тогава българските еврооблигации трябва да се появят на него.

Репортер:

До каква степен наистина проблемите в Аржентина и Турция засягат отношението на капиталовите пазари към България?

К.Рудра:

Ефектът върху отношението към България не е пряк. Когато обаче вие сте разтревожен от това, което става с активите на новопоявяващите се пазари като цялостен сегмент от пазара, а Аржентина заема голяма част от този сегмент, около 20 процента, и ако вие се страхувате, че потенциално може да има провал по плащанията на дълга на Аржентина, тогава вие просто искате да стоите колкото може по-настрана от този пазар като цяло. И независимо от това дали става дума за стабилни държави като България или пък за държави, около които има загриженост като Турция, вие просто стоите настрана и от двете, защото не искате да поемете никакъв риск.

Репортер:

До каква степен за успеха на емисията български еврооблигации е важно подписването на ново споразумение между България и МВФ?

К.Рудра:

Мисля, че това е важно, но в същото време смятам, че инвеститорите вероятно биха купували български еврооблигации дори и ако страната няма споразумение с фонда и това ще е така дотогава, докато новото правителство продължава реформите и води политика на нулев бюджетен дефицит.

/Предоставено от BEF News Desk/

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...