Пенсионната реформа няма да върви без стопански растеж

10.07.2001 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Икономистите Ралица Агайн и Николай Василев, депутати от НДСВ, пред в. Пари

Икономическият екип на НДСВ планира сериозни промени в редица области на стопанския живот на страната - в сферата на финансите, на капиталовия пазар и др. Предвиждате ли радикална промяна и в пенсионната реформа, започната от сегашното правителство?

Ралица Агайн

Зависи как ще я погледнем. Според мен промяната няма да бъде радикална, а по-скоро ще добавим по-нови, по-модерни неща. Например в цял свят формата на инвестиране на пенсионните фондове е доста по-широка, по-отворена от тази, която сега имаме в България. Така че предвиждаме лека-полека, постепенно да разширим кръга на възможностите за инвестиции от страна на пенсионните фондове /ПФ/, като намалим ограниченията, които в момента са поставени пред тях и да им предоставим по-богата възможност да инвестират дори и в чужбина, а това означава и да печелят повече.

Какво имате предвид, като казвате ограничения, и защо те трябва да бъдат махнати?

Ралица Агайн

Това са ограничения, които са наложени законово, и засягат размера на инвестициите в процентно изражение от общия портфейл на пенсионните фондове. Сега те са доста строги.и затова, доколкото знам, около 90% от активите на ПФ са инвестирани в държавни ценни книжа или депозити, което не им носи кой знае каква доходност.

Николай Василев:

За да печелят добре, на пенсионните фондове трябва да бъде дадена по-голяма свобода, що се отнася за инвестирането на набраните от тях средства. В момента те нямат голям избор и ние не можем, а и не ги обвиняваме, че не влагат парите в нещо по-изгодно по простата причина, че държавата не си е свършила работата в редица области и затова фондовете няма друго какво да правят, освен да купуват държавни ценни книжа.

Как смятате да решите този проблем?

Като развием капиталовия пазар, а това е един от нашите приоритети, ще се окаже, че пенсионните фондове ще имат къде да инвестират. Тоест, ако листваме на националната фондова борса по-големите и по-атрактивни български фирми, тогава ПФ ще получат възможност да инвестират и в акции, ако желаят, разбира се, и добре е да желаят, защото дългосрочно те ще получават много по-голяма възвръщаемост на своя капитал, отколкото ако цял живот влагат само в нисколиквидните ДЦК. Освен това ще стимулираме индивидуалните пенсионни сметки, както го правят хората навсякъде по света. Аз например имам такава.

Колко време ви трябва за да тръгнат тези промени?

Ралица Агайн:

Това вече зависи от скоростта, с която се развиват и другите неща - не само в социалната сфера, но и в цялата икономика на България. Така че трудно е да се определи дали ще ни трябват 2-3 месеца или половин година.

Хората са уморени от чакането и от голите обещания. Кога ще има що-годе сериозно увеличаване на пенсиите?

Николай Василев:

Пенсиите са пряко свързани със ситуацията в цялата икономика. А икономиката на страната не е в добро състояние: през последното десетилетие брутният вътрешен продукт е намалял с 1/3, аграрното производство е спаднало с около 60%, индустриалното - с 50%, машиностроителната и електронната промишленост - с 3/4. При това положение не може да се очаква, че пенсионерите изведнъж ще бъдат в по-добро състояние, отколкото са били преди 10 години. Още повече че сега в България съотношението на работещите към пенсионерите е много по-лошо, отколкото беше преди 10 години. В момента има около 2.4 млн. пенсионери, като на 100 осигурени се падат 102-ма пенсионери. Това съотношение е трагично и ние не можем да очакваме чудеса. Нашата задача е да създадем условия за по-висок икономически растеж, за по-голяма трудова заетост, т. е. за намаляване на безработицата и за увеличаване на доходите. В противен случай нямаме никакъв шанс изобщо дори да помислим за подобряване на положението на пенсионерите. Просто трябва да бъдем реалисти и затова нашите първи стъпки ще бъдат насочени към икономическия растеж.

/Предоставено от BEF News Desk/

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...