Правителството има нужда от усмирителна риза

02.04.2009 | 12:43
по статията работи:
Мартин Димитров, Председател на СДС
Правителството има нужда от усмирителна риза


Специално за Econ.bg


На 1 парил 2009 г. разговаряхме с лидера на СДС Мартин Димитров по актуални икономически теми. Вижте какво каза той за читателите на Econ.bg:

Акценти:
  • Нямаме нужда от споразумение с МВФ, на правителството му трябва усмирителна риза, за да харчи по-малко
  • Задържаното от НАП ДДС е "бомба със закъснител"
  • Има бум на безработицата у нас, който се прикрива от правителството
  • Липсва полезен ход за "Кремиковци", всички губят от агонията с комбината

Г-н Димитров, какъв е коментарът Ви за последните събития около "Кремиковци"?

Мартин Димитров:


Цялата работа е много обезпокоителна. Не се използва добрата икономическа обстановка, която имаше доскоро. Имаше купувачи за компанията, правителството можеше да продаде своя дял и това беше умният подход. Оттук нататък има една единствена възможност - "Кремиковци" трябва да бъде третирано по същия начин както всички останали предприятия – ако не си плаща данъците и сметките, да влезе в процедура по несъстоятелност. В противен случай това мъчение ще продължи излишно дълго време.

В една такава ситуация трябва да се направи всичко възможно да се помогне хората, които работят там да си намерят работа. Само че, ако този процес се беше случил преди години, тогава пазарът на труда беше в добра форма и тези хора веднага можеха да си намерят работа. В момента всички губят от тази агония – и държавата не си събира данъците, и хората по-трудно ще си намерят работа.

Имате ли идеи къде могат да бъдат реализирани тези хора, които ще бъдат освободени от комбината?

Мартин Димитров:


Ако ме бяхте попитали преди година и половина, това въобще не беше казус. В момента е. Става въпрос за около 6 хил. души, което не е малко. Затова и цялата тази агония беше грешка.

Коментарът Ви за действията на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) през последната година–година и половина по отношение на комбината?

Мартин Димитров:


Те забъркаха общо взето цялата тази каша, защото - пак казвам, имаше купувачи и „Кремиковци” трябваше да бъде продаден, докато имаше интерес към него – особено дела на държавата. Не виждам Петър Димитров как може да се обоснове защо не е направил тази сделка, особено от днешна гледна точка. Същата е ситуацията с „Булгартабак”.

Какъв е коментарът Ви за твърденията на Александър Томов, че той е оставил едно работещо предприятие, което е било фалирано от държавата?

Мартин Димитроев:


Аз за съжаление от години виждам само проблеми там, а не работещо предприятие. Единственото, което мога да повторя, е, че имаше инвестиционен интерес към комбината преди година. За мен е необяснимо, че този интерес беше отказан. Мотивите за това решение и до ден днешен остават неясни за мен. В момента липсва полезен ход.

Гледната Ви точка по отношение на така широко коментираното предложение за подписване на споразумение с Международния валутен фонд (МВФ)?

Мартин Димитров:


Нямаме нужда от такова споразумение - имаме нужда от усмирителна риза около правителството, за да не може то да харчи толкова много.

Бюджетният дефицит през февруари възлиза на около 330 млн. лева. Аз лично съм много притеснен. Това се случва за първи път от доста време насам. Това се получава заради голямо нарастване на разходната част на бюджета – 18.5%. Ако така я караме, нещата отиват на лошо. Не МВФ трябва да спре тези разходи, а парламентът и съответно новото правителство.

Какъв е коментарът Ви по изнесените данни, че в Националната агенция за проходите (НАП) са задържани над половин милиард лева, които е трябвало да бъдат възстановени на фирмите под формата на ДДС?

Мартин Димитров:


Ние от СДС изнесохме тази информация. Даже става въпрос за сума над половин милиард. Това е така, защото не се изпълнява бюджетът и правителството започна незаконно да задържа парите на фирмите, за да скрепи някак бюджета. Това е бомба със закъснител, която остава за следващото правителство. В момента се оказва, че данните за изпълнението на бюджета не са коректни като не отчитаме тези пари.

Също така имаме информация, че данните за броя на безработните са некоректни, тъй като целенасочено се спира излизането на информацията за броя на безработните в България. Министър Масларова не ги е записвала и им е казвала да подават някакви заявления.

Как ще коментирате изнесените в неделя данни за тези около 7% безработица, които се прогнозира, че ще бъдат отчетени за месец март?

Мартин Димитров:


Аз се опасявам, че безработицата вече е нараснала и статистиката нарочно не я отчита. Правителството си прави следната сметка – да минат изборите и след това изведнъж да се влошат индикаторите. Всеки разумен човек трябва да е наясно, че вече има бум на безработицата и това е много опасно.

По най-бързия начин трябва да бъдат взети мерки за запазване на работни места и за това да не фалират много компании. Вместо да се задържа ДДС, той трябва да бъде върнат веднага на фирмите. Ние от СДС преди 4-5 дни внесохме в парламента проектозакон за кратки срокове за връщане на ДДС. Това, което трябва да бъде задържано, са държавните разходи, които са за много неразумни - проекти като създаването на голфигрища например, изглеждат много несериозно като антикризисна мярка.


Интервю на Петър Чернев, Econ.bg
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....