Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
Проф. Биолчев, как ще коментирате увеличението на бройката за филолози?
проф. дфн Боян Биолчев:
Първоначално Министерството на образованието искаше да намали местата във филологическите специалности на СУ, но ние реагирахме остро. Според мен увеличението им ще е само от полза.
Филолозите имат много широк диапазон на реализация. Те много бързо могат да изучат и други специалности. Филологията, философията и историята са предмети, които отварят съзнанието на човека и оттам
нататък той може много бързо да натрупа и други компетентности. Така че изучаването на филология никога не е в тежест, напротив. Филологията е строителството на човека.
Добре ли са подготвени българските филолози?
проф. дфн Боян Биолчев:
Подготвени са на равнището на всички останали специалности. Винаги има разлики между специалистите. Има великолепни филолози и по-слаби. Добрите са на много високо равнище.
В западните университети филолозите изучават задължително и допълнителни специалности?
проф. дфн Боян Биолчев:
И при нас е така. Работим по разширяването и натрупването на допълнителна компетентност още при следването. Голяма част от студентите записват втора специалност. Познавам много филолози, които, след като завършат, записват право и стават добри издатели. Характерното за филологията е, че е съвместима с всичко. Ако един филолог прояви интерес към физиката и се дообразова, ще бъде много добър физик.
Трябва да има достатъчно работа за филолозите на нашия пазар на труда?
проф. дфн Боян Биолчев:
Филологията е атестатът за духовното здраве на една страна. Страната, която няма достатъчно работа за филолози, не се развива пълноценно. Липсата на работни места за специалисти по филология е показател, че културното равнище на държавата не е на нужното ниво. Много мои познати преподават във водещи европейски университети.