Филолозите определят културното равнище на страната

30.05.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Проф. Биолчев, как ще коментирате увеличението на бройката за филолози?

проф. дфн Боян Биолчев:

Първоначално Министерството на образованието искаше да намали местата във филологическите специалности на СУ, но ние реагирахме остро. Според мен увеличението им ще е само от полза. Филолозите имат много широк диапазон на реализация. Те много бързо могат да изучат и други специалности. Филологията, философията и историята са предмети, които отварят съзнанието на човека и оттам нататък той може много бързо да натрупа и други компетентности. Така че изучаването на филология никога не е в тежест, напротив. Филологията е строителството на човека.

Добре ли са подготвени българските филолози?

проф. дфн Боян Биолчев:

Подготвени са на равнището на всички останали специалности. Винаги има разлики между специалистите. Има великолепни филолози и по-слаби. Добрите са на много високо равнище.

В западните университети филолозите изучават задължително и допълнителни специалности?

проф. дфн Боян Биолчев:

И при нас е така. Работим по разширяването и натрупването на допълнителна компетентност още при следването. Голяма част от студентите записват втора специалност. Познавам много филолози, които, след като завършат, записват право и стават добри издатели. Характерното за филологията е, че е съвместима с всичко. Ако един филолог прояви интерес към физиката и се дообразова, ще бъде много добър физик.

Трябва да има достатъчно работа за филолозите на нашия пазар на труда?

проф. дфн Боян Биолчев:

Филологията е атестатът за духовното здраве на една страна. Страната, която няма достатъчно работа за филолози, не се развива пълноценно. Липсата на работни места за специалисти по филология е показател, че културното равнище на държавата не е на нужното ниво. Много мои познати преподават във водещи европейски университети.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...