Специално за Econ.bg
- Приемането на новия закон за сделките с компенсаторни инструменти добра новина ли е за капиталовия пазар? Какви са промените, които се предвиждат, свързани със сделките със записи и бонове?
Сава Стойнов:
- Приемането на новия Закон за сделките с компенсаторни инструменти е много положително събитие за българския капиталов пазар, защото така наистина се регламентират отношенията на него. До сега пазарът на компенсаторни инструменти не функционираше най-правилно, тъй като съществуваха много възможности за измами. Държавата трябваше да реши въпросите по обезщетение на хората доста по-рано и едва сега настъпва този момент.
Основните изменения на съществуващия Закон за сделките с компенсаторни инструменти са свързани с това, че се регламентира търговията с тези книжа, тъй като тя трябва да се извършва само на регулирани пазари. В България това е Фондовата борса. Също така се предвижда срещу пакетите от компенсаторни платежни средства да бъдат пуснати пакети от акции на предприятията, които ще се търгуват на борсата. Пазарът вече е готов технологично да поеме осъществяването на сделки с компенсаторни инструменти.
С новия закон се предвижда и създаване на регистър за търговията с тях. До сега регистър беше всяка областна управа, всяко министерство, което е емитент на компенсаторни записи. Поради тази причина статистиката за броя на издадените компенсаторни инструменти беше доста неточен. Нямаше единен регистър, какъвто се предвижда да се създаде сега. Чрез него се намаляват възможностите за измами и всички процеси ще бъдат регламентирани.
- Това, което вълнува всички притежатели на компенсаторни инструменти е дали ще се променят цените им след като излязат на борсата...
Сава Стойнов:
- Очакванията на всички са за повишаване цената на компенсаторните инструменти. В момента боновете се търгуват на 12,5%, записите на около 16%, макар че няма активна търговия. Очакванията са цените да се движат нагоре след като стане ясно какви акции на дружества ще бъдат пуснати на пазара. Засега не е ясно дали банка ДСК и дружествата от енергетиката ще бъдат пуснати на пазара. Мога да кажа, че съществуват интересни моменти, които би трябвало да вдигнат цените на компенсаторните записи. Част от инвестиционните посредници са на дълги позиции и чакат да ги заменят срещу акции. Ако тях ги удовлетворява възвръщаемост от 25-50%, цените на компенсаторните инструменти могат да стигнат от 17-22 %. Предполагам, че тази доходност ще заинтересува и самите притежатели на записи и бонове.
- Какви активи ще бъдат пуснати срещу компенсаторните инструменти?
Сава Стойнов:
- Това е списъкът от предприятия, които се очаква да бъдат пуснати на борсата. Най-атрактивни активи са части от БТК, около 20%. Но дали ще бъдат пуснати срещу компенсаторни платежни средства все още не е ясно. Предполагам, че държавата ще направи всичко възможно да бъдат обезщетени собствениците, за които е нужно да бъде направено това.
Песимистичният вариант е да не бъдат пуснати никакви активи срещу компенсаторните записи. Тогава няма да бъдат учудващи цени и от 4-5 %.
Затова мога да кажа, че е относително развитието на търговията с компенсаторни инструменти и изцяло зависи от волята на държавата.
От страна на изпълнителните органи като Агенцията за приватизация в лицето на г-н Апостол Апостолов, в момента има подкрепа, но все пак това не е орган, който може сам да взема решения.
От страна на изпълнителните органи като Агенцията за приватизация в лицето на г-н Апостол Апостолов, в момента има подкрепа, но все пак това не е орган, който може сам да взема решения.