Ще има поредица от увеличения на капитала на Адванс Терафонд

09.08.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Скъпи може да бъдат само земи, които представляват големи парцели и позволяват ефективното им ползване

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Адванс Терафонд АДСИЦ направи успешен борсов старт на вчерашния закрит аукцион на БФБ - бяха реализирани близо 99% от правата за увеличаването на капитала на дружеството. Бяха продадени права за закупуване на 148 914 акции при средна цена 0.85 лв. за право. Общо се предлагат права за 150 хил. акции. Максимално достигнатата цена на аукциона е 1.20, а минималната е 0.65 лв. За днешния търг остават непродадени само 1086 права.

На вторичния пазар търсене има за 115 900 права, като най-високата предложена цена за покупка е 0.60 лв. за право. Предлагане има само на 10 хил. бройки при цена 1.20 лв.

В момента капиталът на Адванс Терафонд е 500 хил. лв., а след първото увеличение ще достигне до 650 хил. лв. Постъпленията от първия аукцион са за общо 126 678 лева.

Адванс Терафонд предвижда да инвестира набраните средства в земеделски имоти с цел окрупняване и отдаване под аренда.
През есента се планира второ увеличение на капитала - от 10 млн. лв., а с него и диверсифицирана структура на инвестициите. Парите ще бъдат използвани за купуване на земя в урбанизирани райони, която впоследствие ще се вкарва в регулация /10 хил. кв. м за 2.94 млн. лв./, земеделска земя /10 хил. дка за 2.1 млн. лв./ и бизнес, хотелски или спортни имоти /2600 кв. м за 2.8 млн. лв./.


Господин Манолов, увеличавате капитала на Адванс Терафонд с минимално разрешените 30%, а през есента ще е същинското увеличение с 10 млн. лева. Защо решихте да има две нараствания на капитала?

Радослав Манолов:

Това решение е съобразено с нашите критерии за подбор и анализ на поземлените имоти. Следващото увеличение с 10 млн. лева ще бъде втората стъпка, но само за текущата година. С него ще сложим началото на една поредица от увеличения на капитала, които ще бъдат съобразени с планираните инвестиции.

Дружествата за земеделска земя предоставят удобна възможност за чужденци да участват в пазара на земя, въпреки че не могат да я купуват директно. Имате ли вече договорено участие на чуждестранни фондове?

Радослав Манолов:

Действително дружествата от този тип представляват идеалната възможност за инвестиране в недвижими имоти. След получаването на лиценза от Комисията за финансов надзор получихме множество запитвания от български и чуждестранни инвеститори за последващо участие в капитала на дружеството, но не договарянето на участие е нашата цел. Когато един бизнес се управлява печелившо, интересът на инвеститорите е неизбежен. Смятам, че за повече от 10 г. участие на финансовия и на капиталовия пазар Карол АД е доказало своя професионализъм и ефективност, за което говори и големият брой клиенти на дружеството.

Какво показва статистиката за цената на земята в страните, присъединяващи се към ес? Какви са вашите прогнози за развитието на пазара на земя у нас?

Радослав Манолов:

В страните, присъединяващи се към ЕС, съществуват същите настроения и очаквания относно цената на земята, както и в България. Истината е, че скъпи може да бъдат тези земи, които представляват големи парцели и позволяват ефективното им ползване. Не може да очакваме ръст в цените на малки, пустеещи и разпокъсани земи, каквито има у нас.

Дружествата със специална инвестиционна цел, насочени към инвестиции в земя, стават две, но и те имат съществена разлика в подхода - Елана залага на фокусиран портфейл, вие на диверсифициран. Защо избрахте втория вариант и какви предимства ви дава той?

Радослав Манолов:

Вземането на решение за учредяване на АДСИЦ от страна на Карол стана след задълбочено и детайлно проучване на състоянието и тенденциите на пазара на недвижими имоти в страната и чужбина. Наясно сме, че всяко публично дружество носи и огромна отговорност за учредителите му към неговите акционери. Осъзнавайки изброеното дотук, решихме да пренесем натрупания опит в Адванс Терафонд АДСИЦ. Нашата инвестиционна политика е инвестирането в "земя" под всичките й форми на предназначение. В това число влизат поземлени имоти в земеделски, горски и урбанизирани територии. По този начин ще се осигури на инвеститорите един уникален и диверсифициран финансов продукт.

Броят на парцелите в България е близо до броя им в края на XIX в. Доколко закон за комасацията трябва да бъде приоритетен за следващото народно събрание? Повсеместната комасация е сериозно и скъпо мероприятие, възможно ли е да се приложи навсякъде у нас?

Радослав Манолов:

Законът за комасацията е важен, доколкото е важно развитието на модерно и конкурентно земеделие в България. Не може да развиваме такова земеделие при разпокъсани и пустеещи земеделски територии, каквито са в момента. Повсеместната комасация на този етап е далечна и трудно постижима цел. Смятам, че в процеса на решаване на проблемите с окрупняването /комасацията/ съществена роля ще имат участниците на пазара на поземлени имоти, а именно акционерните дружества със специална инвестиционна цел.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...