5-те най-важни кариерни урока

04.03.2013
по статията работи: Теодора Пенева
По-добре е да разберете навреме, че идеалната работа не съществува, а репутацията в службата е наистина важна
5-те най-важни кариерни урока

Навлизайки в професионалния свят, обикновено сме много мотивирани. Представяме си пътя на кариерното си развитие като право и гладко шосе, което не минава през тъмни тунели, не криволичи в тесни и коварни завои и не ни поставя в досадни и спиращи развитието задръствания.

Каква е истината обаче? Да, някъде на пазара съществува работа, която ни увлича, провокира ни да се трудим здраво и в замяна на това ни носи добри дивиденти. Но нещата рядко са толкова прости, коментират експертите от сайта "Бизнес инсайдър".

Всъщност, минавайки по този път, на всекиго се налага да научи няколко трудни урока – за работата и за своето място в нея. Ето кои са основните такива.

Трябва сами да си бъдете адвокат

Твърде много служители очакват, че талантът и усилията им непременно ще бъдат забелязани и понякога – допълнително възнаградени. А правата им винаги ще бъдат защитени, без да се налага да ги отстояват.

Това понякога се случва. Работодателят ви вероятно понякога ви казва: "Днес работи много добре, а се преумори. Утре си вземи почивка“ или "Заслужаваш малко увеличение на заплатата". Но вие не можете винаги да разчитате на инициативата на шефа или колегите си. Бъдете си собствен адвокат и се застъпвайте за себе си, когато смятате, че има нужда.

Репутацията ви наистина е важна. Много

Понякога хората се чудят защо работят много и дават всичко от себе си, а не получават чаканото признание, докато по-мързеливите им колеги непрекъснато биват потупвани по рамото за щяло и нещяло. Не, това не е табу – имиджът е всичко.

Откъде идва лошата ви репутация? От това, че правите всичко това за себе си. А работодателят ви трябва да е убеден, че го правите за него – в името на неговата фирма и неговата печалба. Това е тъжната истина. За да бъдете ценен служител, трябва да добиете умението да убеждавате хората, че не вие, а те имат нужда да ви наемат и да работят с вас. И вас наистина ви е грижа за тази компания.

Лошият шеф може да развали и най-добрата работа

Може да обожавате работата си и да я вършите с ентусиазъм и амбиция. Може да харесвате и дори да обичате колегите си и те да са се превърнали в най-добрите ви приятели. Истината обаче е, че нищо от това може да няма значение, ако главният ви ръководител... да го кажем директно – е ужасен.

Понякога решенията и постановленията "отгоре" могат да внесат по-голямо напрежение от всяка една трудна работна задача. Или, иначе казано, можете да не харесвате шефа си дори и без да имате пряк контакт с него.

Затова съветът на експертите е: Ако смятате, че сте си намерили идеалната работа, да не бързате с еуфорията, преди да сте се запознали с мениджъра на фирмата. И като стана дума...

Идеалната работа не съществува

Или поне няма как да имате външна представа за нея. Може винаги да сте мечтали да бъдете наети в конкретна компания, вярвайки, че тази работа ще сбъдне мечтите ви. По-добре е да го научите от нас – това ще се окаже химера. Преследвайки я, вие рискувате да пропуснете възможност, която наистина да се окаже добра. А в замяна да получите крещящ шеф, завистливи колеги и ниско заплащане, стоящи зад стените на сградата на мечтаната фирма-работодател.

Дипломата ви невинаги ще ви помогне

Напоследък все повече се говори за важността на неформалното образование. През 2014 г. то дори ще се признава в България. Причината за това е, че формалното такова понякога се оказва ако не безполезно, то поне не основополагащо за бъдещото кариерно развитие.

Още един тъжен социален факт – все по-малко хора в развитите и развиващите се държави работят по специалността си. Към тази статистика можем да добавим и опасността от това да сгрешим при избора си на конкретна дисциплина и дори на обща сфера, по която да придобием висша образователна степен.

В резултат понякога се случва така, че сме учили десетина години, за да имаме две такива степени, а накрая един триседмичен семинар се оказва много по-полезен, за да се квалифицираме за длъжността, на която сме наети.

Вече знаете кои са трудните уроци, които човек получава по пътя на професионалното си развитие. Колкото по-рано ги научите, толкова по-добре за вас. Бъдете подготвени и си спестете някои трудности.


Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
3.75/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...