Между 20 и 50 лв. месечно е оскъпяването на вноските за ипотечните кредити, които са били обект на частичен мораториум заради пандемията. Това заяви пред БНР кредитният консултант Тихомир Тошев.
По думите му вноските при отсрочените потребителски кредити също ще бъдат по-високи. Срокът, в който бе възможно частично или напълно отлагане на задължения, изтече в края на март. Частичният мораториум за последните разсрочени плащания обаче изтича през декември. Над 1,8 млрд. лв. са разсрочените задължения на домакинствата към края на февруари, според последната официална статистика на Българската народна банка.
"Хората, които не са успели да се справят със затрудненията си във връзка с изплащането на техните кредити, продължават да имат възможността да се свържат с финансиращата ги институция, да съобщят, че при тях затруднението продължава и да потърсят някакво индивидуално решение", посъветва Тошев и обясни, че банките вече са готови с предложения за подобни ситуации.
Той каза, че ако първата ни възобновена вноска трябва да е в началото на май, но не е ясно дали ще можем да я погасим, е по-добре веднага да потърсим банката. "Не съветвам за погасяването на едни кредити да вземат нови кредити, пък били те и безлихвени", коментира кредитният консултант. Освен това още при сключването на частичния мораториум би трябвало да сме наясно, че ще плащаме по-високи вноски след края на отсрочката.
Затова той посъветва, ако се наложи да договорим нова отсрочка, то тя да бъде максимално кратка, защото в противен случай ни очаква ново оскъпяване. Тошев обобщи, че при потребителските кредити то ще бъде в рамките между 5 и 20 лв. на месец. Повече от 90 на сто от кредитополучателите обаче ще успеят да се справят с плащанията след мораториума.