ИТ секторът планира 14 хил. нови работни места в следващите 2 години

03.07.2024 | 11:35
по статията работи: econ.bg
През следващите 2 години в ИТ сектора в България се очакват да бъдат разкрити още 14 000 работни места, което означава, че образователните реформи и интензивната подготовка на качествени ИТ кадри трябва да продължат
ИТ секторът планира 14 хил. нови работни места в следващите 2 години
Снимка: под лиценза на creative commons

През следващите 2 години в ИТ сектора в България се очакват да бъдат разкрити още 14 000 работни места, което означава, че образователните реформи и интензивната подготовка на качествени ИТ кадри трябва да продължат.

Това показва Годишният доклад Барометър на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) от декември 2023. От асоциацията са проверили какви са нуждите на бизнеса заедно със СофтУни, водеща образователна организация у нас, предлагаща качествено, достъпно и практическо образование по програмиране, QA, дигитален маркетинг и дизайн. Двете организации сключиха стратегическо партньорство, като наскоро са изследвали дали секторът е способен да посрещне нуждите си за подготвени кадри.

За поредна година ИТ секторът в България отбелязва двуцифрен ръст на приходите от своята дейност - малко над 12%. "Ръст има. Той пак е по-голям от много сектори в България и няколко пъти по-голям от ръста на БВП. Но ние винаги сме били доста по-амбициозни", коментира Георги Брашнаров, член на Консултативния съвет на БАСКОМ. Според него компаниите в сектора са основно ориентирани към износ на услуги за чуждестранни пазари и това ги прави чувствителни към процесите в технологичните сектори в САЩ и Западна Европа. Забавянето там доведе до нормализиране темповете на растеж у нас.

Сега обаче наблюдаваме по-умерено разрастване на екипите и преразпределение на талант. Компаниите все още страдат от недостиг на качествени кадри, а това обуславя и стремежа към реформи и в образователния сектор. През следващите 2 г. се очакват да бъдат разкрити още 14 000 работни места.

Затова са необходими реформите, затова и интензивната подготовка на качествени ИТ кадри трябва да продължи, казват от асоциацията.

Основното предизвикателство за българските ИТ компании, редом с набавянето на качествени кадри, е постигането на устойчивост на пазара. Outsourcing моделът работеше почти безотказно през последните години и благодарение на него се наблюдаваха двуцифрени ръстове и главозамайващи темпове на растеж. Забавянето на този растеж е резултат от зависимостта на българските компании от чуждестранни клиенти. "По отношение на outsourcing модела, днес сме принудени да се конкурираме с милионите разработчици от страни като Индия, Пакистан и Бангладеш. Основно наше предимство е качеството на работа на ИТ екипите", казват още от асоциацията.

"12% растеж доказват, че тенденциите остават възходящи, въпреки че прогнозата беше за 20% и се отчете забавяне на темповете на свръхрастеж, с които бяхме свикнали", споделя Валентин Змийчаров, образователен Директор на СофтУни. "Качеството на местните кадри и работата им е по-високо от това на тези в страни като Индия, Бангладеш и Пакистан. А по-важното е, че е конкурентно на това на страните от Западна Европа и САЩ", посочва още той.

Мнението му се допълва от Теодора Паликарска, маркетинг мениджър в една от големите български ИТ компании с outsourcing профил: "Качеството тук е много различно. Можем да осигурим проактивност, критично мислене, умение за решаване на проблеми и автономност на решенията, ефективност, бързина и мениджърски потенциал. По-добри сме и в най-базовото - добре написан код. Комуникацията с нашите екипи е по-удобна като времева зона, а програмистите ни се придържат към установени конвенции и регулации на ЕС, които гарантират по-висока сигурност и качество на софтуера".

Затова България продължава да е привлекателна outsourcing дестинация, въпреки по-високата цена на труда. Но истинската устойчивост се крие в успешното конкуриране с продуктовите компании, диктуващи технологичната революция. Това е и следващата логична стъпка в развитието на сектора. Сега е моментът фирмите да започнат да инвестират натрупаните опит и знания от работата за чуждестранни компании в иновации и обещаващи местни разработки. Именно те имат потенциала да поставят България на картата на технологичните лидери и да ни приближат още стъпка към постигане на целта да се превърнем в Силициевата долина на Европа.

Някои компании вече допринасят за това. "Имаме много добри основи за разработване на собствени продукти в IT сферата.

Присъствието ни в Европейския съюз отваря много врати. Наличието на много висококвалифицирани специалисти на световно ниво, които работят (предимно) в чуждестранни компании. Развитието на все повече центрове за финансиране и поощряване на нови компании. Добрият пример от вече създадени компании с български корени като Payhawk (за която всички чуваме), но и много други като Chaos, SiteGround, Trading 212, Fadata, Nemetschek Bulgaria, Nexo, OfficeRnD, Shkolo, Dreamix, M2M services, Kelvin Health. Институтът INSAIT, който подготвя топ таланти на световно ниво, е много позитивен фактор в тази насока", споделя Валентин Змийчаров. Според него е очевидно, че технологичният напредък е устойчива тенденция, също като необходимостта от качествени и подготвени кадри, каквито създава СофтУни и в чиято програма за софтуерно инженерство може да кандидатства всеки желаещ да се развива в тази сфера. 

БАСКОМ отчита все по-голямо влияние на софтуерния сектор в обществената и икономическата среда, включително извън София. А това изисква и все по-радикални реформи в образованието, така че да подготвя необходимите на пазара експерти.

Добрата новина е, че броят на обучаващите се в ИТ специалности гимназисти трайно се увеличава с всяка година. През учебната 2020/21 г. в специалност Приложен Програмист са се обучавали малко над 3 000 ученици в 34 населени места в страната, в общо 45 училища. През 2021/22 г. в тази специалност са се обучавали 3873 ученици в 48 училища в 37 населени места. Осезаема промяна настъпва през 2022/23 г., когато броят на учениците, учещи за технологично образование, достига 9049. Технологичната подготовка се осъществява в 47 населени места, в 73 училища, а в статистиката влизат и няколко нови специалности. Редом с Приложен Програмист, в която има над 4 300 ученици, гимназистите избират още Програмист на изкуствен интелект, Програмист на роботи, Системен програмист. През 2023/24 г., в общо 79 училища в 54 населени места в технологичните специалности Приложен Програмист, Програмист на изкуствен интелект, Програмист на роботи, Програмиране, Системен програмист, са се обучавали близо 11 000 младежи.

Към момента в страната има 101 паралелки с технологична подготовка за 8. клас и 102 паралелки за учениците от 9. клас. Сформирани са 90 паралелки за учениците в 10. клас, 85 за тези в 11. клас и 75 паралелки за тези в 12. клас. Т.е. към 2024 година, броят на учениците с интерес към технологичното образование е довел до сформиране на 454 паралелки. Те са разпределени в 54 населени места, сред които София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Стара Загора, Перник, Шумен, Дряново, Ямбол и други.

Според БАСКОМ и СофтУни стъпка в правилната посока е и стартирането на национална програма "Обучение за ИТ умения и кариера", чиято цел е провеждане на професионално технологично обучение в сътрудничество с университети и работодатели от ИТ сектора. Програмата се реализира в 5 центъра за обучение - Бургас, Пловдив, Правец, Русе и София. До днес през нея са преминали 4 випуска, завършили и придобили професионална квалификация Приложен програмист. Във випуск 2020 имаше 218 ученици, във випуск 2021 - 164, випуск 2022 посреща 191 души, а випуск 2023 - 192 ученици.

Националната програма предлага формат за обучение по програмиране на ученици от цялата страна за придобиване на професионална квалификация по професия "Приложен програмист". Обучението е предназначено за ученици в средни училища, профилирани и професионални гимназии, които не се обучават по тези професии. То се организира в свободното време на учениците през седмицата, в събота и неделя или през ваканцията, като учебният процес ще се провежда както присъствено, така и онлайн.

Въпреки всички тези предприети стъпки, секторът все още има по-голямо доверие на ИТ академиите по отношение на технологичното образование. Затова и ангажиментът на компаниите към създаването на нови технологични училища е траен, а целта е 10 подобни да отворят врати в следващите две години.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 13.11   615 г. – Започва понтификатът на папа Адеодат I. 1002 г. – С благословията на крал Етелред II се извършва масово убийство на датчани, живеещи в Англия. 1775...