Министерство на икономиката и индустрията разполага с правна дирекция, в която към момента работят близо 20 юристи. Въпреки това предишният министър Богдан Богданов сключил 4 договора за правна помощ с една и съща адвокатска кантора, с която е уговорил хонорари за над 1,7 милиона лева. Правната дирекция на министерството е държана настрана от въпросните дела и не е участвала в тях. Това стана ясно при изслушването на сегашния министър Петко Николов в парламента.
Въпросната адвокатска кантора завела 6 съдебни дела, по които от бюджета са изразходвани над 5,6 млн. лв. само за държавни такси. В договорите за правна помощ са уговорени и допълнителни хонорари от 830 000 лв., които се дължат на избраното адвокатско дружество. Сумите са дължими след успех на първа инстанция, без да е договорено условие, че първоинстанционното решение следва да е влязло в сила в полза на министерството.
Това поставяло министерството на икономиката в ситуация да дължи плащания в огромни размери към избраната от предходния министър адвокатска кантора, въпреки обстоятелството, че решението на първоинстанционния съд се обжалва пред по-висша инстанция.
"Опасявам се господин министър, че това изслушване е контрапродуктивно за вас защото нещата които излизат наистина ни учудват абсолютно всички". Това заяви заместник председателят на Народното събрание от БСП Драгомир Стойнев при изслушването от парламентарната трибуна.
"Аз този начин на работа не го възприемам и силно се надявам, господин министър, че става въпрос за няколко кантори, а не за една кантора. Ако е за една кантора, нали сте сигурни, че милиони гласувани от правителството Денков, са предоставени на министерството което е плащало - дано са повече канторите и да е имало състезателен принцип, да се изберат най-добрите кантори за да не се разходват държавни средства", доразви отношението си към проблема Драгомир Стойнев.
Той продължи: "Молбата ми е - преди малко споменахте едни суми - да знаем дали кантората е една или са няколко, колко пъти в тези дела е използвана дирекция "Правна", където преди време работиха страхотни професионалисти, които си вършиха своята работа" Стойнев попита още използва ли се Дирекция "Правна" да върши тази работа или всичко е предоставено на една, две или три кантори.
"За Пловдивския панаир преди малко казахте че държавата е загубила делото, не си е върнала акциите, колко средства са похарчени по това дело. Доколкото разбрах вие сте го обжалвали, но не сте платили на кантората, а вие самият с Дирекция "Правна" сте го обжалвали, което е похвално.", каза Стойнев.
По време на изслушването му стана ясно още, че министерството на икономиката и индустрията обжалва решение на съда във връзка с Пловдивския панаир.
"Жалбата беше внесена онзи ден, като за нея не сме ползвали адвокатска кантора, не сме платили 300 или 400 000 лева, а нашата дирекция, в която има 20 юристи, изготви жалбата и тя беше внесена в Въззивния съд", поясни Николов.
От ведомството са предявени три иска - единият е да се обявят за нищожни всички прехвърляния, които са направени от министерството на Община Варна за 29-те процента от капитала на панаира, вторият - да се обяви за нищожно прехвърлянето, което е станало от Община Варна към "Пълдин туринвест", като по отношение на този иск е поискана такова обявяване на нищожност на две основания.
Исковете са обединени, поясни министърът и допълни, че за тях икономическото ведомство е платило 1,3 млн. лева държавна такса и хонорар на адвокатска кантора.