Подписаното в турската столица Анкара политическо споразумение за газопровода „Набуко" ще гарантира на шестте държави - участнички в проекта, включително и България, равния достъп до тръбата. Това заяви Димитър Гогов, член на борда на директорите на Българския енергиен холдинг, който е акционер в „Набуко". По думите му ангажираните по проекта държави са обсъдили бъдещо участие на Иран като източник на природен газ за „Набуко".
Споразумението в Анкара са подписали представителите на транзитните страни по проекта -Турция, България, Румъния, Унгария и Австрия. Шестият акционер е компанията от Германия RWE, като Берлин също е декларирал подкрепата си, обясни Гогов, пред Дарик.
„Това е междуправителствено споразумение на нормална, еднаква юридическа рамка за действие във всяка една държава - равен данъчен режим и равни условия на достъп до газопровода. И Туркменистан, и Азербайджан, и Египет като възможни източници, включително се говори и за Ирак и Иран и нормализиране на обстановката в Близкия изток", обясни още Гогов. Всяка от тези държави заяви своята готовност да съдейства и отбеляза въжността на проекта, допълни той.
На срещата в Анкара е потвърдено, че половината от капацитета на тръбата ще бъде резервиран за акционерите, като останалите 50 процента от пренасяните количества ще бъдат предложени за достъп на трети страни.
В споразумението се предвижда определяне на единен тарифен модел, обясниха от Българския енергиен холдинг. Условията на документа ще са валидни за период от 25 години след старта на преноса на газ. Очаква се "синьото" гориво да потече по тръбата през 2014 година.
Междувременно премиерите на България и Турция Сергей Станишев и Реджеп Тайип Ердоган изрази задоволството си от постигнатото в Анкара споразумение на високо равнище.
Двамата споделиха високата си оценка за двустранното сътрудничество, особено в областта на енергетиката и изразиха надежда, че работата в тази посока ще бъде продължена от новото българско правителство, информира правителствената информационна служба.
Българският премиер коментира, че газовата криза от януари тази година в изключителна степен е направила диалога между двете приятелски страни динамичен и на рационална основа. Израз на това е и енергийното взаимодействие между двете държави, което има съвсем конкретни измерения с изграждането на реверсивна газова връзка между България и Турция с дължина 20 км, допълни министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров, който също присъства на срещата.