Европейският съюз е похарчил нерегламентирано близо 7 млрд. евро от бюджета си за 2013 г., заявиха одитори. Това означава, че близо 5% от възлизащия на 148,5 млрд. евро годишен бюджет не е трябвало да бъдат изплащани.
Доклад на Европейската сметна палата показа, че т.нар процент на грешка на разходите се е понижил до 4,7% през 2013 г. спрямо 4,8% година по-рано. Според институцията голяма част от грешките се дължат на това, че държавите членки са действали прекалено бавно при идентифицирането и докладването на нерегламентирани плащания.
Със сигурност резултатите от одита ще окажат допълнителен натиск върху Европейската комисия да засили контрола върху разходването на бюджета. Доклада идва и в момент, в който Великобритания и Холандия се възпротивиха на това, че трябва да внесат допълнителни суми в бюджета на ЕС. По-висока вноска ще трябва да плати и България, стана ясно наскоро.
Говорител на британския премиер Дейвид Камерън заяви, че докладът на Сметната палата е доказателство за необходимостта от бюджетни реформи.
„ЕС трябва да запомни, че финансите му идват от европейските данъкоплатци, в това число и тези от Великобритания“, заяви говорителят, цитиран от "Уол Стрийт Джърнъл".
От своя страна председателят на Сметната палата Витор Калдейра заяви, че занапред трябва да има по-строг контрол върху европейския бюджет. Българският еврокомисар Кристалина Георгиева, която отговаря за бюджета, пък обяви, че контролът върху разходите за периода 2014-2020 г. вече е подобрен.