Лидерите на Европейския съюз ще обсъдят на срещата си в четвъртък отложените с близо година заради британския референдум промени на начина, по който правителствата ще подпомагат безработните, дошли от друга страна в ЕС. Преди това във вторник Европейската комисия ще одобри предложения за тези промени.
Според "Файненшъл таймс" и "Ройтерс" това засяга начина, по който ще се определя дали чужденец, останал без работа, може да кандидатства за социални помощи. Това ще бъде приветствано, особено от страни като Германия, Австрия и Дания, където правителствата са загрижени, че щедрите им социални системи привличат т.нар. туристи за помощи - граждани на други държави от ЕС, идващи само за да се възползват от тези средства. В същото време няма да се стига до по-мащабни ограничения, за каквито призовава Лондон.
В работен документ, цитиран от "Файненшъл таймс", се говори за фокусирани мерки върху конкретни регулации, които не са реформирани от 10 години.
В него се дава пример как е допустимо някой, работил 10 години в Испания, да се премести във Франция, след седмица да остане безработен и въпреки това при изчисляването на френските му помощи за безработни да се взима предвид и испанският му трудов стаж.
Предлаганите промени са предишният стаж да се зачита единствено ако чуждият гражданин от ЕС е работил поне 3 месеца в страната, където иска помощи за безработен. В противен случай помощите му ще се определят спрямо схемата на страната, от която е дошъл. Данните на Европейската комисия показвали, че в 40% от случаите, в които някой е поискал да му се признае стажът в друга страна, е пристигнал преди по-малко от 3 месеца.
Отделно решение се предлага за всички, които живеят в една страна, но всеки ден пътуват през границата, за да работят в друга. Там проблемът е, че социалните удръжки се правят в страната, където е местоработата, но при безработица се кандидатства в страната, където европеецът живее. Сега се предлага това да се промени и за безработица да плаща страната, където се работи.
Плановете съдържат и допълнителни стимули за търсещите работа да го направят из целия единен пазар на ЕС, а не само в страната си. Един от тях е възможността да се продължи получаването на помощ за безработни за срок от 6 месеца, докато си търсиш работа в друга държава от ЕС. В момента не е позволено това да продължава повече от 3 месеца.
Подобни мерки се основават отчасти на решение на Съда на Европейския съюз, че в някои случаи правителствата могат да откажат да отпуснат помощи за безработни на граждани от друга страна на ЕС. Повечето от тях допадат на Западна Европа и в частност на Франция, Белгия или Германия, които искат да пристигат чужденци с вече осигурена работа, но сигурно ще се посрещнат с критики от Източна Европа.
"Свободата на придвижване за всички европейски граждани не означава и право за всички да се установяват, където си искат", коментира пред "Ройтерс" представител на ЕС.