Реалният ръст на безработицата у нас е около 19%, заяви в кулоарите на парламента Мика Зайкова, икономически екперт на КТ "Подкрепа" след среща с народни представители от РЗС, на която бяха и представители на КНСБ, предаде БГНЕС.
Така Зайкова отговори на оптимистичната оценка на социалния министър, че пикът на безработицата у нас е преминал. Първо, има страшно много хора в неплатен отпуск, което означава,че те не получават пари от осигурителната система за безработица, поясни Зайкова. Има и особена категория безработни - тези, които са пред пенсия, между 55 и 63 г., заетостта при тях е около 26%, т.е. изключително ниска. Част от тях реално работят без заплата, а работодателите им плащат само осигуровките. При младите до 29 г. положението е също трагично - заетостта при тях е около 20%. Третата рискова категория е на обезкуражените, тези, които вече са излезли от обсега на обезщетенията- някои от тях потъват в сивата икономика, други изобщо са се отказали да търсят работа, коментира Зайкова.
Не е маловажен и резултата от безумните действия на бившата ни преговаряща с ЕС Меглена Кунева - България няма гратисен период за добиване на определени екологични равнища в някои типове производства, възмущава се синдикалният експерт. Това касае минния отрасъл, тежката химия и други. Румъния, за сравнение, има такъв гратисен период до 2017 г., а при нас той изтича тази година. Благодарение на това се очакват нови 55 000 безработни само от тези сектори - от "Брикел", "Бобов дол" , спират ТЕЦ-ове, въгледобивът ще пострада, заяви Мика Зайкова.
Заедно с колегите от КНСБ обменихме мнения с депутатите от РЗС, споделихме опасенията си за повишаване на напрежението в страната през есента. Изразихме становище, че ако антикризисните мерки не бъдат облечени в навременни, законови промени, ще си останат само документи. На този етап са застрашени основни системи- образованието, здравеопазването, общинските бюджети, смята експертът.
Синдикалните дейци са предложили на народните представители да се направи парламентарен мониторинг на мерките. Те са препоръчали и да се следи състоянието на фискалния резерв на много кратки периоди и най-вече накъде отиват средствата от него.
Гърците не са по-глупави от нас, но са по-разглезени, реално нашият стандарт е около четири пъти по-нисък от техния, но тъй като постоянно живеем в криза, сме станали по-разумни от тях, заяви Мика Зайкова.