2015 ще е годината, от която застрахователните дружества ще трябва да споделят финансовите рискове от бедствията. Предложението е част от стратегията за намаляване на риска от бедствия. Тя беше одобрена от консултативния съвет в края на миналата година.
По думите на вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветелин Йовчев документът се очаква да се обсъди от Министерски съвет (МС). Стратегията за бедствията обхваща периода 2014 – 2020 година.
Застрахователните дружества ще бъдат включени в схемата чрез създаване на катастрофичен пул. При този механизъм застраховането на имуществото срещу бедствия е задължително, но със сравнително ниски премии, обясниха експерти, участвали в подготовката на стратегията, пише в. "24 часа“.
Задължителното застраховане на имотите е практика в повечето държави от ЕС. При изработването на законодателните промени обаче ще се проучи и друг опит в застрахователните пулове, за да се избере най-добрият.
Припомняме, че в интервю за Econ.bg Румен Гълъбинов, председател на инициативата за национална програма за управление на катастрофичните рискове, заяви, че в Румъния има катастрофичен пул, който покрива рисковете земетресение и наводнение. Лимитите са 10 000 евро, при 10 евро годишна премия и 20 000 евро, при 20 евро премия годишно. Според него обаче в България "за съжаление нещата около идеята за застрахователен пул идват на дневен ред, когато стане някакво лошо събитие". По думите му по-голямата част от полиците, с включени в тях катастрофични рискове, се купуват от фирми. Много по-малка част се купуват от домакинствата, които го правят или защото са изтеглили ипотечен кредит или изрично по съвет на застрахователен брокер.
През май 2005 г. председателят на Националния съвет на БСП Сергей Станишев апелира и за създаване на катастрофичен пул, гарантиращ набиране на средства, които да се управляват от държавата.