Капацитетът на България за приемане на бежанци, пристигащи от Сирия, е на път да достигне своя предел и страната ни се нуждае от помощта на Европейския съюз (ЕС), за да овладее кризисната ситуация. Това заяви в интервю за АФП българският вицепремиер и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев, информира онлайн изданието „The Raw Story”.
"Работим по това да минимизираме рисковете не само за България, но и за ЕС", каза Йовчев, визирайки нахлуването на бежански граждани в други европейски държави. "Да, капацитетът на България е ограничен и ние доближаваме пределната точка, в която няма да имаме възможност повече да управляваме тези рискове".
Министърът добави: "Използваме всички възможни канали, за да информираме нашите европейски партньори и други международни организации, че България е на прага на кризисна ситуация и се нуждае от помощ“.
В момента над 4 хиляди нелегални имигранти, половината от които – сирийски граждани, търсят убежище на територията на българската държава. Вътрешният министър определи тези данни като "непропорционална тежест" за страна, която вече е със статут на най-бедна в ЕС.
По думите на Йовчев, пише изданието, България, която граничи с неевропейската държава Турция, се опасява, че още 6 хиляди до 10 хиляди нови бежанци, основно идващи от Сирия, ще почукат на вратата ѝ до края на годината.
Липсата на аналогичен предишен опит и неподготвеността за овладяване на ситуация в такива големи мащаби допълнително са утежнили ситуацията, принуждавайки страната да поиска техническа помощ от Европейската агенция Frontex (чиято дейност е свързана с подпомагането на свободното движение на хора, стоки и услуги в рамките на Общността) и от Европейската служба за подкрепа.
Българският еврокомисар по хуманитарна помощ Кристалина Георгиева и Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) също са обещали да подадат ръка, като помощта им ще се изразява в изготвянето на експертиза на ситуацията.
Страната ни е отправила молба към други страни членки на Европейския съюз да приютят част от имигрантите, пристигащи през южните ѝ граници, с което да отпадне част от напрежението по ситуацията и рисковете, които са съвместни за целия блок, да бъдат по-добре овладявани, каза вицепремиерът.
Сред тези рискове е опасността на територията на ЕС да нахлуят "хора, свързани с терористични и екстремистки организации“, както и да се повишат нивата на престъпност и болести в страната.
В контекста на сирийската криза и последствията ѝ за България Цветлин Йовчев засегна темата за присъединяването на държавата към Шенгенското пространство. Той заяви в интервюто, че се надява, че усилията на страната да пази Съюза от имигрантския поток ще променят нагласите на противниците на нейното приемане в търговската зона.
"Ние сме охраната на границата. (...) Неутрализираме рисковете за Европа и поемаме товар, който е твърде тежък за нашите възможности. Би било несправедливо тези, които пазят портата, да бъдат оставени извън къщата. Надявам се, че нашите партньори осъзнават това“, заяви Йовчев.