Сирия - една държава в задънена улица

11.09.2013 | 15:30
по статията работи: Ралица Стоянова
Военните престъпления в Сирия се извършват и от бунтовниците, и от властта, според ООН
Сирия - една държава в задънена улица

Назначената от ООН комисия по разследване на нарушенията на човешките права в Сирия днес публикува доклад от 49 страници, осветяващ събитията, случили се в страната от 15 май до 15 юли 2013 година. В него се твърди, че военните престъпления в Сирия се извършват от двете страни на конфликта, информира "Ройтерс". 

Докладът отбелязва, че тези, които са виновни в неспазване на международното законодателство, трябва да бъдат изправени на съд. Така авторите на доклада възлагат на правителствените сили, подкрепящи президента Башар Асад, отговорността за "широкомащабни атаки срещу гражданското население, убийства, изтезания, изнасилвания и насилствени изчезвания", съобщава ИТАР-ТАСС.

Едновременно с това опозиционерите също са осъществявали "екзекуции без съдебен процес, изтезания, вземане на заложници и удари по охраняеми обекти". Освен това в доклада се посочва, че "антиправителствени и кюрдски въоръжени групировки вербуват и използват деца войници в бойните действия".

Експертите от Комисията на ООН са стигнали до извода, че ситуацията в Сирия е в задънена улица, но независимо от убедеността на страните във възможността за военна победа, регулирането на конфликта по такъв начин е невъзможно, информира РИА Новости.

Както се подчертава в документа, "това ще доведе до ескалация на военните действия по... фронтовата линия". Според членовете на Комисията единственият път към мир е "политическо решение, основано на принципите на Женевското комюнике", пише iNews.bg. 

В същото време Русия днес е предала в Съвета за сигурност на ООН доказателства за използването на химическо оръжие от бунтовниците в Сирия.

На заседание на Държавната дума председателят на комитета по международни дела Алексей Пушков е заявил, че "химическо оръжие имат не само сирийските власти, но и бунтовниците и те са го прилагали нееднократно".

Според 20-те независими експерти на ООН, намиращи се в настоящия момент в Сирия, има редица основания да се смята, че оръжието се използва предимно от правителствените войски. Но засега те не са успели да изяснят по какъв начин оръжието попада във властите, затова разследването продължава.

В понеделник Москва препоръча на Дамаск да постави под международен контрол местата на съхранение на химическо оръжие. Независимо че сирийската опозиция смята за неприемливо направеното от руския външен министър Сергей Лавров предложение, сирийското ръководство начело с Асад вече го одобри.

По-рано сирийският лидер нееднократно опровергава обвиненията в прилагане на химическо оръжие от правителствените войски срещу бунтовниците на 21 август и подчертава, че западните страни нямат "нито едно зрънце" доказателства, а руснаците притежават "данни, свидетелстващи за обратното".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...