Ако предаде химическите оръжия, Сирия може да предотврати военната операция, заяви държавният секретар на САЩ Джон Кери.
"Президентът Башар Асад може да избегне удара, ако предаде всичките химически оръжия в рамките на седмица", заяви Кери, цитиран от "Ройтерс". Той добави, че задължително условие ще бъде режимът да заяви категорично, че използването на оръжия за масово унищожение няма да се повтори.
Той подчерта, че контролът върху химическите оръжия е в ръцете на Асад, брат му Махер и един генерал. Решението на конфликта в Сирия е политическо, а не военно, според Кери.
Според агенцията казаното от държавния секретар едва ли е сериозно предложение към сирийското правителство.
Междувременно външните министри на Русия и на Сирия призоваха на съвместна пресконференция САЩ да се фокусират върху свикването на мирна конференция, а не върху военни действия, предаде БТА.
Руският външен министър Сергей Лавров предупреди, че атаките срещу Сирия могат да доведат до разпространяване на тероризма, а сирийският външен министър Уалид ал Муалем обвини президента Барак Обама, че подкрепя терористите, правейки сравнение с атаките срещу САЩ на 11 септември 2001 г.
Бившият президент на СССР и нобелов лауреат за мир Михаил Горбачов предрече, че евентуалният военен удар по режима в Дамаск ще има "непредсказуеми последствия". "Ние всички трябва да разберем какво става в Сирия и какво може да се направи. Не трябва да има страни, които казват на всички други какво трябва да се прави в това положение", заяви той. Михаил Горбачов окачестви като "абсурд" становището, че конфликтът в Сирия трябва да бъда решен чрез оръжие и призова всички държави членки на Съвета за сигурност на ООН "да използват всички възможности".