Сирия прие предложението на Русия химически оръжия да бъдат поставени под международен контрол. Това е на път да обедини международната общност. Франция и САЩ обявиха, че ще обмислят предложението, а Париж дори ще внесе проекторезолюция в Съвета за сигурност на ООН.
Сенатът на САЩ отложи гласуването за удар срещу Сирия. Американският президент Барак Обама нарече идеята на Москва "потенциално позитивно развитие". Държавният глава заяви, че ще постави въпроса, за да се види дали може предложението да бъде реализируемо и сериозно, информира "Си Ен Ен".
Според френския министър Лоран Фабиюс Русия е направила предложението, защото не е устояла на натиска на Запада и се е убедила, че има неопровержими доказателства, че режимът е извършил химическа атака. Франция все пак постави условия, за да се съгласи на варианта химическите оръжия да бъдат под международен контрол, вместо да се предприема военна кампания.
Китай, който силно се противопоставя на евентуални военни удари срещу режима в Дамаск, заяви днес, че "приветства" и "подкрепя" руското предложение. От две години насам Пекин използва правото си на вето в Съвета за сигурност на ООН срещу международните призиви за оказване на по-голям натиск върху режима на президента Башар ал Асад. Техеран излезе със същата позиция.
В проекторезолюция, която ще бъде внесена в Съвета за сигурност на ООН, се предвижда пълна инспекция на химическите оръжия на Сирия. Според Русия пък вече е изготвен конкретен план как сирийското правителство да предаде химическия си арсенал.