Йовчев: Имаме нужда от международна помощ, за да овладеем ситуацията със сирийските бежанци

20.09.2013 | 11:35
по статията работи: Теодора Пенева
Усилията на България за опазването европейските граници трябва да накарат ЕС да размисли за Шенген, заяви вицепремиерът
Йовчев: Имаме нужда от международна помощ, за да овладеем ситуацията със сирийските бежанци

Капацитетът на България за приемане на бежанци, пристигащи от Сирия, е на път да достигне своя предел и страната ни се нуждае от помощта на Европейския съюз (ЕС), за да овладее кризисната ситуация. Това заяви в интервю за АФП българският вицепремиер и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев, информира онлайн изданието „The Raw Story”.

"Работим по това да минимизираме рисковете не само за България, но и за ЕС", каза Йовчев, визирайки нахлуването на бежански граждани в други европейски държави. "Да, капацитетът на България е ограничен и ние доближаваме пределната точка, в която няма да имаме възможност повече да управляваме тези рискове".

Министърът добави: "Използваме всички възможни канали, за да информираме нашите европейски партньори и други международни организации, че България е на прага на кризисна ситуация и се нуждае от помощ“.

В момента над 4 хиляди нелегални имигранти, половината от които – сирийски граждани, търсят убежище на територията на българската държава. Вътрешният министър определи тези данни като "непропорционална тежест" за страна, която вече е със статут на най-бедна в ЕС.

По думите на Йовчев, пише изданието, България, която граничи с неевропейската държава Турция, се опасява, че още 6 хиляди до 10 хиляди нови бежанци, основно идващи от Сирия, ще почукат на вратата ѝ до края на годината.

Липсата на аналогичен предишен опит и неподготвеността за овладяване на ситуация в такива големи мащаби допълнително са утежнили ситуацията, принуждавайки страната да поиска техническа помощ от Европейската агенция Frontex (чиято дейност е свързана с подпомагането на свободното движение на хора, стоки и услуги в рамките на Общността) и от Европейската служба за подкрепа.

Българският еврокомисар по хуманитарна помощ Кристалина Георгиева и Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) също са обещали да подадат ръка, като помощта им ще се изразява в изготвянето на експертиза на ситуацията.

Страната ни е отправила молба към други страни членки на Европейския съюз да приютят част от имигрантите, пристигащи през южните ѝ граници, с което да отпадне част от напрежението по ситуацията и рисковете, които са съвместни за целия блок, да бъдат по-добре овладявани, каза вицепремиерът.

Сред тези рискове е опасността на територията на ЕС да нахлуят "хора, свързани с терористични и екстремистки организации“, както и да се повишат нивата на престъпност и болести в страната.

В контекста на сирийската криза и последствията ѝ за България Цветлин Йовчев засегна темата за присъединяването на държавата към Шенгенското пространство. Той заяви в интервюто, че се надява, че усилията на страната да пази Съюза от имигрантския поток ще променят нагласите на противниците на нейното приемане в търговската зона.

"Ние сме охраната на границата. (...) Неутрализираме рисковете за Европа и поемаме товар, който е твърде тежък за нашите възможности. Би било несправедливо тези, които пазят портата, да бъдат оставени извън къщата. Надявам се, че нашите партньори осъзнават това“, заяви Йовчев.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...