1.00% беше постигната доходност по облигациите, продадени в днешния аукцион на 6-месечни държавни ценни книжа (ДЦК). Обемът на продадените облигации беше 800 млн. лв.
"В условията на политическа несигурност в страната, Министерството на финансите пласира успешно шестмесечната емисия ДЦК". Така коментираха от финансовото министерство резултатите от търга на съкровищни облигации.
На проведения днес (20 февруари 2012 г.) аукцион за пласмент на шестмесечни ДЦК постъпиха поръчки за над 1,15 млрд. лв. Коефициентът на покритие е 1,45.
Традиционно за краткосрочния сегмент с най-голям дял придобити съкровищни бонове са банките – 81,3%, следвани от пенсионните фондове, придобили – 9,5% и други инвеститори – 9,2%.
Въпреки значителния обем на предложените за продажба ДЦК за мащабите на местния финансов пазар, постигната средна годишна доходност на цялото одобрено количество от 800 млн. лв. е 1,00%. За сравнение, на последния проведен аукцион за продажба на шестмесечни съкровищни бонове през 2011 г. регистрираната средна годишна доходност е в размер на 1,38%. Постигната доходност на аукциона е под доходността на аналогични ДЦК на някои държави от Европейския съюз и региона - Румъния (5,53%), Полша (3,47%), Хърватия (2,1%), Словения (1,6%).
Резултатите от днешния аукцион доказват доверието на пазарите към провежданата политика на финансова стабилност в страната, коментират от финансовото министерство
В унисон с резултатите на аукциона са и стабилните нива на стойността на показателя CDS, отчитащ премията по застраховката срещу неплатежоспособност на емитента, които ни поставят в една група с Балтийските държави, Полша и Словакия.
Стана ясно, че за да се изплатят субсидиите на зърнопроизводителите в най-кратки срокове, трябва да бъдат набрани средства чрез емитиране на дълг под формата на облигации. Плащанията ще са за сметка на фискалния резерв.
На 19 февруари 2013 г. Министерството на финансите (МФ) предложи за продажба част от емисия петгодишни лихвоносни съкровищни облигации. Постигната доходност в рамките на 1,99% беше по-висока от тази, от проведения на 21 януари 2013 г. аукцион на облигации от същата емисия, когато доходността беше в размер на 1,66%.
Оставката на правителството със сигурност ще се отрази в посока по-висока доходност по облигациите. Това заяви по-рано днес икономистът от Института за пазарна икономика Калоян Стайков.
По отношение на днешния аукцион според Mартин Владимиров и Филип Липев от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП) оставката на правителството сама по себе си няма да има голям негативен отпечатък върху лихвата на емитирания дълг, главно поради факта, че правителствените облигации ще бъдат с много къс матуритет, шест месеца. Според експертите това е подкрепено от факта, че фискалната позиция на страната остава много стабилна, в сравнение с голяма част от европейските страни, както и от това, че фискалният резерв остава буфер, макар и изтъняващ в последните месеци. Средствата от аукциона ще се използват за изплащане на субсидиите си за единица площ, разногласията по които станаха една от основните причини за оставката на финансовия министър Симеон Дянков.
Експертите припомниха и факта, че средствата, които правителството изплати на селскостопанските производители, ще бъдат върнати от Европейската комисия до 45 дни след самото изплащане, т.е. към края на април или началото на май. И последно, банковият сектор е достатъчно ликвиден, за да поеме иначе големия дълг, който държавата иска да набере, въпреки краткото предизвестие, смятат от ЕКИП.