След близо тричасово заседание временната анкетна парламентарна комисия за проверка на факти, данни и обстоятелства за взетите решения по проекта "АЕЦ "Белене" не можа да реши дали сключеното през 2006 г. споразумение с изпълнителя "Атомстройекспорт" има силата на договор или не.
Според становището на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) основно нарушение в документацията на проекта е това, че обявената обществена поръчка за избор на изпълнител на ядрения обект не е приключила с подписването на договор по смисъла на Закона за обществените поръчки (ЗОП). Подписано е само споразумение с "Атомстройекспорт" от ноември 2006 г., информира БТА.
В това споразумение не са "изчистени" всички клаузи като напримерескалационният индекс, по който ще се изчислява цената, а по ЗОП не може да има сключен договор, без да са уточнени всички клаузи по него, аргументира се пред членовете на комисията директорът на АДФИ Теменужка Петкова.
Към споразумението са подписани допълнения и са възложени дейности по производство на оборудване, без да има договор, и това е нарушение на българското законодателство, смятат експертите на АДФИ.
В отговор на докладите на АДФИ комисията изслуша изпълнителните директори на НЕК от времето, когато е подписано споразумението - Любомир Велков и Мардик Папазян. Последният отхвърли твърденията на държавната финансова инспекция, че липсва договор между НЕК и "Атомстройекспорт" за изграждането на АЕЦ "Белене", информира БНР.
Папазян отхвърли обвиненията и заяви: "Никъде не сме казали, че сме провеждали процедура, различна от тази по ЗОБ и не сме оправдавали непровеждането на такава процедура. Просто казах, че няма нарушение на ЗОП. Друг е въпросът, че рамките на ЗОП са тесни за такъв проект". За липсата на сключен договор за "Белене", бившият директор на НЕК каза: "Три условия не са спазени за подписване на окончателния - липса на лицензиран проект, липса на финансиране и липса на стратегически инвеститор".