АДФИ: Русия дължи на България пари за АЕЦ "Белене"

31.10.2012 | 09:02
по статията работи: Петър Чернев
Проверката на агенцията е открила много нарушения по ЗОП около проекта
АДФИ: Русия дължи на България пари за АЕЦ "Белене"

Руската държавна компания "Атомстройекспорт" дължи пари на Националната електрическа компания (НЕК). Това обясни вчера директорът на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) Теменужка Петкова пред парламентарната комисия за проверка на всички данни около проекта АЕЦ "Белене".

През 2007 година руската компания подписва рамков договор с НЕК за изкупуване на оборудването, намиращо се на площадката в Белене, което няма да бъде интегрирано в новата електроцентрала. "Атомстройекспорт" се задължава да плати на българската компания 205 милиона евро.

За да се продадат активи на НЕК, обаче е нужно разрешение на ресорния министър. Към датата на подписване на документа, такова разрешение не е налице. Едва около две седмици по-късно тогавашният министър на икономиката и енергетиката дава съгласие за продажбата, информира bTV.

От АДФИ не са наясно как точно е определена цената от 205 милиона евро при положение, че по оценки на консултанта "Уорли Парсънс" оборудването струва 295 милиона евро.

Впоследствие двете страни подписват и няколко допълнения към документа, от които става ясно, че "Атомстройекспорт" трябва да плати на НЕК оборудване на стойност 164 милиона евро. На практика обаче се плащат 87 милиона евро, а руската страна твърди, че останалите 77 милиона са всъщност направените разходи за транспорт и застраховане на оборудването, които компанията не е длъжна да плати. Въпреки това в НЕК не са предоставени никакви разходно-оправдателни документи.

В крайна сметка, на базата на тези резултати от проверката, АДФИ е отправила препоръка към НЕК да предяви иск към "Атомстройекспорт" за изплащане на стойността на оборудването в пълен размер.

Груби нарушения на Закона за обществените поръчки около проекта АЕЦ „Белене” е констатирала още проверката на Агенцията за държавната финансова инспекция. Сред тях включително е и липсата на окончателен договор между НЕК и "Атомстойекспорт" за строежа на централата. Прокуратурата е била сезирана още през април, информира телевизия "Европа".

"Преговорите са продължили, нямаме сключен договор. И на практика всички тези дейности, които са възложили не се знае на какво основание се възлагат като няма договор", обясни Петкова – директор на Агенцията за държавната финансова инспекция.  Според нея с възлагането на дейности на "Атомстройекспорт" без да има подписан окончателен контракт, Законът за обществените поръчки е бил грубо нарушен, за което вече е сезирана прокуратурата.

Според бившия министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров споразумението също е основание за "Атомстройекспорт" да съди НЕК за над 1 млрд. евро компенсации.

В началото на месец септември тази година стана ясно, че руската държавна компания "Атомстройекспорт" е  увеличила финансовите си претенции към България заради отказа от строежа на АЕЦ "Белене" до 1 милиард евро.

Исканото обезщетение е по делото, което се разглежда в Международния арбитражен съд към Международната търговска камара в Париж. Според съобщение от пресцентъра на руската компания увеличението е продиктувано от това, че българската Национална електрическа компания (НЕК) отказва да възстанови загубите по проекта, който едностранно беше прекратен от правителството на България. Новите претенции на "Атомстройекспорт" включват стойността на всички дейности, извършени по проекта, стойността на оборудването с дълъг период на производство, щети и други загуби, информира БНР.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...