Рибата в българските водоеми е намаляла рязко, алармираха рибари, а от Съюза на ловците и риболовците потвърдиха информацията. Смята се, че причините за това са потопите от предишните няколко седмици и слабото зарибяване.
“В България рибните ресурси са в абсолютен упадък”, коментира Мир Богоев от направление “Рибарство” към Съюза на ловците и риболовците в България.
По сумите му у нас не може да се разчита на естествено размножаване, а в същото време държавата не отделя никакви средства за поддържането на ихтиофауната.
"В развитите европейски страни се заделят пари от таксите, които рибарите плащат, но не и тук", изразиха недоволство рибари.
По негово мнение би било разумно поне 30-40% от таксите да отиват за реинвестиция в този ресурс, съобщи в. „Труд“.
"Освен това има организирана бракониерска дейност през нощта, която пуска мрежите си, където иска, и остава ненаказана", коментира Богоев.
Хората в страната, които имат риболовни билети, са към 200-250 хил. Сериозните любители риболовци си вземат годишни билети по 25 лв., някои вземат и за 6 месеца. Има към 20-25 хил. души, които живеят в близост до границата с Гърция и предпочитат да ходят именно там, без да имат някакви документи.
Веднага след откриването на риболовния сезон се изсипаха големите дъждове, при което рибите се изпокриха, разказват рибари. От валежите се покачва нивото на водите, а рибата е особено чувствителна към тези аномалии.
“Дъждовете оказват влияние, замърсяването, а и не се полагат достатъчно грижи за зарибяването и поддържането на езерата”, коментира рибар.
Най-разпространените риби по българските езера, реки и язовири са хищният костур, платиката и каракудите, но се срещат и щука, шаран и речен кефал.