Световният икономически форум в швейцарското градче Давос се превърна в трибуна на икономически и бизнес дискусии на най-известните и доказани световни лидери. Тазгодишната тема на събитието „Преустройството на света: Последици за обществото, политиката и бизнеса“ предизвика разгорещени дебати по едни от най-актуалните проблеми в световната икономика.
Тази година срещата се провежда между 22 и 25 януари. Още през първия ден участниците вдигнаха летвата доста високо със задълбочено обсъждане на глобалната банковата система, икономическото възстановяване, различните сектори на икономиката и други.
Световните лидери проведоха разширена дискусия относно подобряването на икономическото състояние в Европа. По думите на финансовия експерт и председател на компанията за финансови услуги UBS Аксел Вебер възстановяването в Европа все още е нестабилно и дори съмнително.
„Нещата в Европа са по-добре. Но изглеждат по-добре, отколкото всъщност са. Европа все още не се е върнала. Политиците не трябва да остават безучастни на този етап. Трябва да продължат усилията си за структурни реформи и трябва наистина да вършат правилните неща, за да помогнат за дългосрочния икономически растеж“, коментира Вебер, цитиран от „Би Би Си“.
Професорът в Харвард Кенет Рогоф обърна внимание на състоянието на трудовия пазар на континента, наричайки го „наистина ужасно“. „Регионът бе притиснат да стимулира икономическия растеж и не обръща внимание на неговото бъдеще – младите хора“, каза Рогов. Застаряващото население, както и голямата младежка безработица са проблематични за Европа и трябва да се работи в тази насока.
Световните лидери в банковия сектор пък се борят да убедят бизнес елита в Давос, че финансовата система е по-стабилна от преди 5 години, когато започна кризата. Известни банкери се опитват да обяснят на обществеността, че могат да избегнат подобна криза в бъдеще.
При финалното запитване обаче почти 40% от близо 100 души публика, сред които и видни експерти в областта, смятат, че пазарът все още не е безопасен. Това потвърждава резултатите от проучване на фирмата Edelman, че банковите и финансовите услуги все още са с най-ниско доверие от всички индустрии, пише "Блумбърг".
По време на първия ден на Световния икономически форум се обсъждаха и икономическите ситуации в най-големите глобални икономики, както и в развиващите се страни. Ето и кои са най-вдъхновяващите и проникновени цитати на световните лидери в края на първия ден от събитието, публикувани на официалния интернет блог на форума:
„Моля ви да гарантирате, че човечеството се обслужва от богатство, а не се управлява от него“ - думи на папа Франциск, прочетени от Кардинал Турксон по време на откриването на форума;
„Япония трябва да се превърне в място, на което жените сияят. До 2020 г. ще направим така, че 30% от водещите позиции да са заети от жени“ - Шиндзо Абе, министър-председател на Япония, тема „Преустройството на света: Визия от Япония“
„Всеки човек има потенциал да се превърне в част от историята на успеха в икономиката“ - Пак Кън Хе, президент на Република Корея, тема „Преустройството на света чрез предприемачество, образование и заетост“
„Нека приемем, че няма лесен начин да се преборим с младежката безработица. Сътрудничеството между публичния и частния сектор обаче може да направи голяма промяна в тази насока“ - Елън Джонсън Сърлийф, президент на Република Либерия, тема „Преустройството на света чрез предприемачество, образование и заетост“
„Въпросът с правото на неприкосновеност на личните данни трябва да бъде определящ в настоящите времена“ - Салил Шети, генерален секретар на „Амнести Интернешънъл“