Световни лидери се готвят да наложат цензура в интернет

03.10.2013 | 17:00
по статията работи: Симеон Досев
Това става в рамките на спорното Транстихоокеанско партньорство, чиято дейност е обвита в неизвестност
Световни лидери се готвят да наложат цензура в интернет

В началото на 2012 г. въпросът за интернет сигурноста придоби ново измерение с готвеният от САЩ законопроект SOPA (Stop online piracy act/Спиране на онлайн пиратството). За приемането му активно лобираха американската музикална и киноиндустрия, която по този начин целеше запазване на приходите от авторски права. Същевременно против законопроекта се обявиха редица големи интернет сайтове, в това число безплатната енциклопедия Wikipedia, социалните мрежи Facebook и Twitter, платформата за електронна търговия eBay и много други.

В основата си SOPA представляваше набор от мерки срещу сайтове, чието съдържание включва нарушаваща авторското право информация. Щатското правителство искаше възможността при откриването на подобен сайт да принуди интернет достатавчиците да ограничат потребителския достъп до него.

В крайна сметка SOPA умря и дълго време за него не се говореше. Сега обаче в интернет се появява все повече информация, че се готви съживяването на претърпялия провал скандален проект. Това става в рамките на т.нар „Транстихоокенско партньорство“.

Канадската новинарска агенция „Нюз Канада“ информира, че предложението се съдържа в секретни документи на Транстихоокеанското партньорство (ТТП), договорени тайно от търговски бюрократи и индустриални лобисти. Очаква се проектът да бъде обсъден следващата седмица на среща на организацията в Бали, Индонезия.

От преговорите изцяло са изключени граждански организации. В тази връзка OpenMedia стартира петиция срещу бъдещото тайно споразумение. Според организацията то ще направи интернет по-скъп и цензуриран. Според експерти, ако предложенията влязат в сила, ще стане възможно деца да бъдат вкарвани в затвора, защото са свалили нещо от мрежата, а на цели семейства да бъде забранен достъпът до интернет.

Изпълнителният директор на OpenMedia Стив Андерсън смята, че това е последният шанс да се защити правото на потребителите да бъдат свободни в интернет. Според него натискът върху лидерите на държавите от Транстихоокеанското сътрудничество идва от индустриалните среди.

ТТП ще отнеме сигурността ни, ще ни струва пари и ще криминализира действията ни в интернет“, казва Андерсън. „Свободният интернет е жизнено важен за нашето бъдеще - няма да позволим той да бъде подкопан от лобисти на медийните конгломерати, който отчаяно се опитват да поправят своите провали“.

Какво представлява транстихоокеанското партньорство (ТТП)?

ТТП е едно от най-задълбочените споразумения за свободна търговия в историята. От изтеклите в медиите проекти на организацията става ясно, че страните са обвързани с поетите задължения много повече, отколкото дори при най-стриктните закони за авторско право, които действат на национално ниво. Смята се, че тези нови договорености ще криминализират голяма част от действията на потребителите в интернет, ще засегнат кибер сигурността на всички, както и сериозно ще затруднят възможностите за споделяне на информация.

В партньорството има 12 договарящи се страни - Австралия, Бруней, Канада, Чили, Япония, Перу, Мексико, Малайзия, Нова Зеландия, Сингапур, Виетнам и САЩ. През месец юли те се срещнаха в Малайзия за да обсъдят спорните предложения. Очаква се през октомври да бъде приета и резолюция за защитата на интелектуалната собственост.

Само в платформата OpenMedia обаче над 15 000 потребители от цял свят са се подписали против плановете на лидерите от ТТП да цензурират мрежата. Общият брой подписи надхвърля 100 000. 

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...