Хактивисткият колектив Anonymous призова за организиране на световни онлайн протести срещу спорния щатски закон Cyber Intelligence Sharing and Protection Act (CISPA). Обръщението е към всички собственици на интернет страници, уточнява PCMag. Актът на протест се изразява в това собствениците да заменят съдържанието на сайтовете си с черен екран, на който да има обяснение защо CISPA е вредна и защо е нужно да се протестира срещу нея.
Призивът е доста сходен на масовия протест от 18 януари 2012 година, когато над 7000 сайта се включиха в недоволна вълна срещу прокарването на друго спорно законодателство – Stop Online Piracy Act (SOPA). Сред тях бяха и Wikipedia, Reddit, Google, Mozilla и много други. По думите на анализатори, CISPA и SOPA се различават в методиките си, но имат доста общо помежду си като насока – и тя е ограничаването на свободата в интернет.
В случая на SOPA това бяха мерки за „наказване“ на сайтове, чието съдържание включва нарушаваща авторското право информация. При откриване на такива страници, щатското правителство ще принуждава интернет доставчиците да ограничат потребителския достъп до тях. Някои критици определиха SOPA като „Великата американска огнена стена“ („The Great Firewall of America”, търсено сходство с „The Great Firewall of China”, символ на силно рестриктивната китайска политика спрямо виртуалното пространство).
CISPA обаче разполага с друг метод на действие. Според закона, интернет доставчиците и различните интернет компании ще могат да споделят информация относно потребителите с правителството и ще са длъжни да предоставят данни, ако те им бъдат поискани. Спорните клаузи са подведени под шапката на „кибер-сигурността“ и борбата с пиратството. Фактически CISPA представлява добавка към Закона за националната сигурност (ЗНС) на САЩ от 1947 година, който няма допълнения, засягащи кибер-престъпленията.
Снимка: Facebook/българският клон на Anonymous