Към 2012 г. разходите за наука и иновации са 0,6% от брутния вътрешен продукт (БВП). През последните 10 години сме под очаквания потенциал по отношение на иновациите въпреки реформите. Това заяви зам.-министърът на икономиката и енергетиката Красин Димитров на откриването на конференция "Иновациите: двигател на икономическия растеж" във ВУЗФ, на която Econ.bg е медиен партньор.
Към 2020 г. разходите за наука и иновации трябва да бъдат 1,5% от БВП. За да се случи това, стратегията за иновации трябва да се преосмисли, смята Димитров.
По думите му е необходим нов подход към тях - иновациите трябва да се съсредоточат в конкретни сектори. Новата програма за иновации за следващия програмен период ще бъде насочена към продукти, които изнасяме и са световноизвестни, каза още Красин Димитров.
Малките фирми у нас срещат проблеми при създаването на иновации. 92% от всички предприятия у нас са микро - с под 10 служители. Тези фирми не могат да създадат технологични иновации, обясни зам.-министърът.
Според разчети на ЕК при дигитализиране на икономиката може да се постигне 5% ръст на БВП. България е сред първенците в Европа по бърз широколентов достъп до интернет, изтъкна Димитров.
Що се отнася до научните изследвания във фокуса трябва да бъдат тези, изисквани от бизнеса, посочи зам.-министърът на икономиката.