Около 150 млн. лв. ще са приходите от таксата, която ще плащат производителите на електроенергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в парламента. Средствата ще отидат в държавния бюджет – за подпомагане на енергийно бедните домакинства.
По думите му такса ВЕИ от 20% ще бъде една и съща за фотоволтаиците и вятърните централи, а останалите производители няма да бъдат облагани с новата такса.
Той бе категоричен, че подкрепя таксата и обясни, че когато е поел поста, е заварил един тотален дисбаланс в енергетиката.
“Заради решенията на Симеон Дянков всички държавни предприятия бяха обезкървени”, каза той. По думите му двата ядрени блока на АЕЦ „Козлодуй“ са работили на много слаби мощности, защото трябвало да се изкупува електроенергия от ВЕИ.
“Държавата трябва да изкупува на 100% тази електроенергия, само че тя е изключително скъпа”, подчерта той.
Министърът посочи, че страната ни е с най-висока средна цена за изкупуване на електроенергия, произведена от фотоволтаици в сравнение със страните от ЕС.
Стойнев посочи, че подобни такси са въведени в Белгия, Чехия, Гърция, Франция, Италия, Румъния и Обединеното Кралство.
Спроед него едва сега
българската енергетика започва да се балансира.
По думите му, ако президентът реши да наложи вето върху промените в закона, касаещи таксата за ВЕИ, и да сезира Конституционния съд, ще бъде една антисоциална мярка.
“Това ще бъде атака не срещу правителството, а срещу българските домакинства”, категоричен бе министърът.
Според него страната ни не може да има конкурентноспособна икономика без конкурентноспособна енергетика.
“Тук вече се надминаха всякакви граници. Този път българските граждани трябва да протестират не пред парламента, а пред президентството”, призова Стойнев.
Относно проекта “Южен поток" Стойнев заяви, че Европейската комисия трябва да бъде водеща по преговорите между отделните държави членки и Русия.
Той подчерта, че с действията
си сме показали, че защитаваме не само българските интереси, но и европейските.
Министърът припомни, че проектът е изцяло съобразен с двете законодателства и има условия, сред които достъпът до тръбите да бъде даден на трета страна.
Според него проекта “Набуко” можеше да стане по-бързо и по-евтино, но за съжаление бил спрян.
Стойнев бе категоричен, че държавата трябва да гарантира доставките на газ и това може да стане само с “Южен поток”. Той поясни още, че VII блок на АЕЦ “Козлодуй” се прави, за да замести V и VI реактор, когато стане нужда.
Припомняме, че в края на миналия месец министърът заяви, че американска банка проявява интерес да финансира до 70% от изграждането на нов, VII блок на АЕЦ „Козлодуй“. Най-вероятно новият реактор ще е произведен от американската „Уестингхаус“.