Най-силен ръст в Европа е отчетен при наемите на първокласните площи по главната търговска улица на София – бул. „Витоша“. Това сочат данни на консултантската компания Colliers International.
В края на първото тримесечие средният наем се е повишил с 48% на годишна база и с 23% за шест месеца до 37 евро за кв. м. Това обаче представлява завръщане към нивата от предходни години след резкия спад на наемите през 2012 - 2013 г.
Софийският булевард зае 22-ро място през 2005 г. в класацията за най-скъпите търговски улици в света. С настъпването на кризата обаче„Витошка“ се измести на 59-та позиция. Отчасти това се отдаваше и на строителството на метрото и ремонтните дейности по търговската улица.
След приключването им булевардът запазва позициите си, наемните нива спряха да падат главоломно, промени се и профилът на търговците. “Витошка” е все по-предпочитана от собствениците на заведения и брандове от по-ниска ценова категория, пише „Монитор“.
Сред най-достъпните дестинации за търговците са водещите търговски улици в столицата на Латвия - Рига, и на Литва - Вилнюс, където наемът на кв. м площ на месец достига съответно 35 и 38 евро. В Братислава (Словакия) наемът на кв. м търговска площ на главната търговска улица струва 40 евро, в Букурещ (Румъния) – 75 евро, а във Варшава – 90 евро.
Най-скъпата търговска улица в Европа e Old Bond Street в Лондон, където квадрат търговска площ струва 908 евро на месец. След нея се нарежда Bahnhofstrasse в Цюрих, с наем на кв. м на месец от 649 евро, а на Champs Elysees в Париж кв. м площ се арендова за 583 евро. Челната петица се допълва от Via Monte Napoleone в Милано, където наемът на кв. м търговска площ излиза 580 евро месечно, и „Столешников переулок” в Москва - 511 евро/кв. м.
Някои от пазарите отчетоха спад в наемните нива на главните търговски улици. Въпреки високите продажби и стабилното търсене от страна на международни оператори Истанбул, например, отбеляза значително понижение на наемните нива както на средногодишна, така и на годишна база. Спадът е свързан с влошените позиции на турската лира спрямо еврото и щатския долар.