Цената на петрола отбеляза нов спад по време на търговията в петък, а пазарните анализатори предвиждат, че нови фактори ще окажат натиск върху търсенето на фона на продължаващия ръст на предлагането на световните пазари. Според тях неочаквано топлата до момента зима, дължаща се на климатични феномени, подобни на Ел Ниньо, започва да оказва допълнителен натиск върху търсенето на суровината, като спадът му се забелязва най-вече в Северна Америка и Европа. Пазарни експерти от Goldman Sachs посочиха в четвъртък, че съществува значителен риск от „рязко свиване“ на цените на петрола, предаде Reuters.
“Мекото зимно време през идните месеци може да доведе до спад на търсенето [на петрол] за отопление в Съденените щати и Европа“, посочват анализаторите от финансовата институция. Според тях това „вероятно ще доведе до корекции на физическия пазар, притискайки надолу цените на, които очакваме, че ще паднат до около 20 долара за барел“, прогнозират от Goldman Sachs.
Скорошното рязко покачване на пут опциите при цена от 35 долара за барел на бенчмарковите сортове петрол Brent и американски лек през март също предполага, че очакванията на банката са правилни коментират от Reuters. Пут опциите за американския лек петрол при цена от 30 долара за барел нараснаха повече от 2 пъти от 10 ноември досега, а тези за Brent регистрираха значително по-умерен ръст за последната седмица.
Други експерти също прогнозират, че цените на суровината ще се задържат ниски в краткосрочен и средносрочен план, като стойността на американския лек петрол най-вероятно ще спадне с по-бърз темп от цената на петрола сорт Brent. Към спадащото търсене се наблюдава и покачване на предлагането на световните пазари. Наскоро към него се присъедини и Иран, тъй като санкциите от нея бяха вдигнати.
На фона на продължаващото предлагане някои страни са започнали да изпитват проблеми, свързани с рекордно високите инвентории на петрола, коментират анализатори. Те препоръчват САЩ да премахне ограничението за износ на петрол, с което ще се намали натоварването на хранилищата в страната на фона на растящото производство на шистов петрол. Ескпертите посочват, че единствената причина търговците да съхраняват огромни количества петрол е да се очаква ситуация, при която цената му рязко ще нарасне (ситуация, позната като контанго), тъй като само така те ще могат да бъдат компенсирани за разходите, които осъществяват за складирането на суровината. Към момента липсата на подобни очаквания обезсмисля използването на петролните танкери като хранилища за петрол, което би намалило натоварването на хранилищата за петрол на сушата.