Ръст на световните цени на храните през октомври отчита Организацията на ООН по прехрана и земеделие

08.11.2024 | 15:25
по статията работи: econ.bg
През октомври 2024 г. Индексът на цените на храните на Организацията на ООН по прехрана и земеделие нараства до 127,4 пункта, което е с 2 процента повече от ревизираната стойност от септември
Ръст на световните цени на храните през октомври отчита Организацията на ООН по прехрана и земеделие
Снимка: под лиценза на creative commons

През октомври 2024 г. Индексът на цените на храните (FPI) на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) нараства до 127,4 пункта, което е с 2 процента повече от ревизираната стойност от септември. По този начин измерителят достигна най-високото си ниво от април 2023 г. Ценовите котировки за всички стоки, включени в индекса, с изключение на месото, се повишават. В същото време най-голямо е увеличението на цените при растителните масла (7,3 на сто). В сравнение с историческото представяне, FPI за октомври е с 5,5 процента по-висок на годишна база, но с 20,5 процента под своя пик от 160,2 пункта през март 2022 г., бобщава на интернет страницата си международната организация.

Индексът на цените на зърнените храни на ФАО достигна средно 114,4 пункта през октомври, което е с 0,9 пункта (0,8 процента) повече от септември, но все още с 10,3 пункта (8,3 процента) под нивото от октомври 2023 г. Глобалните цени на пшеницата продължават да се покачват за втори пореден месец, водени от опасения относно неблагоприятните метеорологични условия за засаждане на зимни култури в редица големи страни износителки в Северното полукълбо, включително Европейския съюз, Руската федерация и Съединените американски щати. В допълнение, възстановяването на неофициални минимални цени в Руската федерация и нарастващото напрежение в Черноморския регион допринасят за покачването на цените.

Глобалните цени на царевицата продължиха възходящата си тенденция през октомври, водени отчасти от силното търсене на бразилския пазар и транспортните проблеми в някои части на страната поради спадащите нива на реките. Покачването на цените беше улеснено и от образуването на условия за суша, което усложни сеитбената кампания в Аржентина, и продължаващото търсене на украинска царевица. При останалите груби зърна световните цени на ечемика също се повишават, докато на соргото се понижават. През октомври индексът на цените на ориза на ФАО падна с 5,6 процента, тъй като цените на индийския ориз паднаха, тъй като се очаква конкуренцията между износителите да се засили след премахването на ограниченията за износ на неолющен ориз от Индия.

Средната стойност на индекса на цените на растителното масло на ФАО през октомври е 152,7 пункта, което е с 10,4 пункта (7,3 процента) по-високо от септември и е най-високото ниво за последните две години. Това повишение се дължи на повишаване на ценовите котировки за палмово, соево, слънчогледово и рапично масло. Октомври е петия пореден месец на повишения на глобалните цени на палмовото масло, водени основно от опасения относно по-ниските от очакваните преди обеми на производство, съчетани с очаквания спад на производството в ключови страни производителки в Югоизточна Азия. Световните цени на слънчогледовото и рапичното масло също продължават да се покачват, главно поради перспективата за намалено предлагане поради очакваното намаляване на производството през сезон 2024-2025 г. В условията на стабилно световно търсене и ограничено предлагане на други видове растителни масла, световните цени на соевото масло се повишиха.

През октомври индексът на цените на млечните продукти на ФАО възлиза на 139,1 пункта, което е с 2,5 пункта (1,9%) по-високо спрямо септември и 24,5 пункта (21,4%) по-високо от съответната цифра за миналата година. Световните цени на сиренето се повишиха най-много в резултат на ограниченото предлагане, което не може да задоволи търсенето на внос за спот доставки в условията на трайно високи обеми на вътрешните продажби - особено в страните от Европейския съюз, където има сезонен спад на производство на мляко. През октомври световните цени на маслото също се повишиха, което продължава вече тринадесети пореден месец, което се дължи на високото вътрешно търсене, ограничените запаси и сезонното намаляване на производството на мляко в страните от Западна Европа. Ценовите котировки за сухо (особено обезмаслено) мляко, напротив, паднаха поради сезонния ръст на производството на мляко в Океания и бавното световно търсене на внос.

Средният индекс на цените на месото на ФАО през октомври беше 120,4 пункта, малко (0,3 процента) по-нисък от ревизираната цифра за септември и 8,4 пункта (7,5 процента) по-висок от същия период на миналата година. Световните цени на свинското месо паднаха най-много в резултат на увеличените обеми на клане в Западна Европа на фона на слабо вътрешно и външно търсене. Световните цени на птичето месо леко се понижиха под влияние на увеличеното експортно предлагане от водещите световни производители. Световните цени на агнешкото като цяло бяха стабилни, тъй като ръстът на световното търсене беше компенсиран от увеличеното предлагане през новия сезон от страните от Океания. Световните котировки на цените на говеждо месо, напротив, се повишиха умерено под влияние на увеличените покупки на световния пазар.

Средният индекс на цените на захарта на ФАО се повиши за втори пореден месец през октомври до 129,6 пункта, което е с 3,3 пункта (2,6 процента) повече от септември; но въпреки това е с 29,6 пункта (18,6 процента) по-нисък от съответния период на миналата година. Цените на захарта се повишиха през октомври на фона на продължаващите опасения относно перспективите за производство за сезон 2024-25 в Бразилия на фона на продължителна суша. Освен това нарастващите световни цени на суровия петрол също допринесоха за покачването на цените, което допринесе за увеличеното използване на захарна тръстика за производство на етанол в Бразилия. Въпреки това отслабването на бразилския реал спрямо щатския долар и подобряването на валежите в ключови производствени зони в Южна Бразилия в края на октомври ограничиха общото покачване на световните цени на захарта.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 31.10   475 г. – Ромул Августул е провъзгласен за римски император. 802 г. – Никифор I е провъзгласен за византийски император. 1470 г. – Хенри VI за втори път...