Израел трябва да се съгласи на примирието, за което целият свят настоява

03.08.2011 | 17:30
по статията работи: Елица Елефтерова
Н. пр. д-р Ахмед Мохамед ал Мадбух, посланик на Палестина в България
Израел трябва да се съгласи на примирието, за което целият свят настоява

Специално за Econ.bg

Интервю на Елица Елефтерова ( e.elefterova@econ.bg )

Н. пр. д-р Ахмед Мохамед ал Мадбух е роден на 15 ноември 1966 г. в Ливан. Завършва Ливанския университет в Бейрут със степен бакалавър по политически науки. Магистър по обща медицина от Медицинския университет в Ростов на Дон. В периода 1996-2001 г. прави докторантура по урология в Московския държавен медико-стоматологичен университет. Завежда урологично отделение в медицински център в Москва. Член е на Европейската асоциация по урология и нефрология, на Световната асоциация по стерилитет и на Руската асоциация по урология. През 2008 г. завършва дипломатически курс в Московската дипломатическа академия. Член на Организацията за освобождение на Палестина от 1984 г. Секретар на Демократичната организация на палестинската младеж (1986-1990). Представител на Демократичния фронт за освобождение на Палестина в Руската федерация (1999-2008). Като извънреден и пълномощен посланик на Държавата Палестина в Република България връчва акредитивните си писма на президента Георги Първанов на 21 януари 2009 г. Женен, с едно дете.

Ваше превъзходителство, разкажете повече за отношенията между България и Палестина - какви са основните акценти в областта на икономиката и политиката между двете страни?

Д-р Ахмед Мохамед ал Мадбух:

България е признала палестинската държава през 1988 година. Но дипломатическите отношения между двете страни са от 1974 година. Оттогава се наблюдава и постоянното развитие на тези отношения.

Икономиката ни е слабо развита, тъй като държавата е в процес на придобиване на независимост. Освен това след израелската окупация от 1967 г. Израел води политика да нямаме независима икономика или да разполагаме с икономика, която може да се развива единствено чрез Израел.

Икономическото развитие на Палестина все още е зависимо от процеса на основаване на палестинска независима държава.

Независимо от наличието на израелска окупация, палестинското ръководство е успяло да създаде условия за растеж на икономиката. За 2010 г. брутният вътрешен продукт на Палестина е с ръст от 9%. До 2007 г. сме разчитали 100% на международни помощи, докато от 2010 г. процентът на помощите, които помагат на палестинската власт, е около 45%. Като това е на фона на израелската окупация. Израел не позволява на Палестина да се възползва от ресурсите си, както и да има собствена данъчна политика. 

Израелската окупация цели да не се изгражда палестинска независима икономика, същевременно затваря пунктовете между двете страни, като това изолира Палестина и от външния свят, което има изключително негативно отношение за палестинската икономика.

Относно търговските отношения с България. Наблюдаваме, че броят на фирмите, които изнасят продукти за Палестина, расте. Най-вече хранителни стоки и продукти в сферата на земеделието. Като посолство ние работим за това българските компании да разкриват свои представителства в Палестина.

При така описаната от Вас ситуация, откъде идва този ръст от 9% на икономиката ви? С какви ресурси разполагате и какъв е потенциалът на икономиката ви?

Д-р Ахмед Мохамед ал Мадбух:

До неотдавна Израел ни забраняваше да имаме внос и износ с външния свят, както и да създаваме собствена индустрия. С много усилия успяхме да извоюваме успехи в тези области. Разбира се нямаме източници на енергия - нефт или газ. Това, с което разполагаме, е най-вече лека индустрия. Производството в страната е фокусирано върху земеделието - предимно зехтин, но също и добив на облицовъчен палестински камък, който се използва в строителството. Туризмът също отбелязва развитие през последните години. За 2010 г. туристите са с 1 млн. повече на годишна база. Тук е моментът да поканя и българските туроператори да участват в този процес. Туризмът в Палестина е предимно религиозен - могат да идват мюсюлмани, юдеи и християни. Палестинската национална власт работи усилено за развитието на този отрасъл.

Как стои въпросът с визовия режим?

Д-р Ахмед Мохамед ал Мадбух:

Влизането в Палестина става през Израел. Между Израел и България има безвизов режим и следователно влизането и в Палестина става без визи. Същото се отнася и за гражданите на Европейския съюз, които имат договорка за безвизов режим с Израел.

Има ли палестински фирми, които биха искали да инвестират в България?

Д-р Ахмед Мохамед ал Мадбух:

Има големи бизнесмени и желанието им да инвестират в България бе обсъдено наскоро с министъра на земеделието и храните. Да, има такива намерения. Подписан бе и протокол за сътрудничество с Министерство на земеделието и храните. Обсъжданите инвестиции са предимно в областта на земеделието.

Основната ни цел обаче е големите български компании да отворят филиали в Палестина. Например фирми за произвеждане на трактори или фирми, занимаващи се с компютърни системи. Каним ги при нас, защото броят на тези компании при нас е много малък. Този пазар е в много начален стадий и има много големи перспективи за инвеститорите от България.

Какво мислите за връщането на териториите на Палестина отпреди 1967 г.? Какви компромиси прави Израел и какви - вие?

Д-р Ахмед Мохамед ал Мадбух:

Ние не наричаме това компромис от страна на Израел. Организацията за освобождение на Палестина (ООП) е представила големия компромис от 1988 г. С резолюция 181 на ООН от 1947 г. Палестина се разделя на две части - три палестински части и три израелски части, като Йерусалим и Витлеем остават автономна област. Правата на евреи и палестинци се основават именно на тази резолюция, която разпределя 55% от територията на историческата Палестина на евреите и 45% от останалите земи на палестинците, въпреки че броят на арабите - християни и мюсюлмани, надхвърля 71% от броя на населението.

Дори град Яфа, който се намира в непосредствена близост до Тел Авив и е в сърцето на териториите, предназначени за израелската държава, е причислен към палестинската държава. Това се прави, защото броят на арабите е 20 хил. души, ако град Яфа се водеше към еврейската държава, тогава броят на арабското население в израелската държава щеше да е повече от еврейското население.

При създаването на Израел евреите се разпростират не върху определените им 55%, а благодарение на войните, които водят, достигат площ от 78% от историческата Палестина. За Палестина остават Западният бряг на река Йордан, ивицата Газа.

През есента планирате да се присъедините към ООН и да поискате да бъдете признати като държава. В какви граници искате да възстановите държавата Палестина?

Д-р Ахмед Мохамед ал Мадбух:

Палестинската страна направи много компромиси за мира. Приехме да създадем автономна Палестина върху територията на страната от 1967 г. с единственото условие да има пътна връзка между двете наши територии, които в момента са разделени (ивицата Газа и Западният бряг). Разбира се има голяма разлика в мащаба на това, което Палестина е била и това, което е днес. Приехме само 22% от общата площ на Палестина, въпреки че резолюцията ни даде 45%. Преговорите трябва да бъдат ние да приемем тези територии, а не да преговаряме върху тях. Израелската страна трябва да приеме нашата отстъпка и да се съгласи на мирната инициатива на ООП за изграждане на държава върху тези територии, защото ООН ни дава 45%, т.е. двойно повече от това, което сега искаме.

Израел трябва да се съгласи на това примирие, за което целият свят настоява. Евреите трябва да изтеглят войските си от окупираните територии през 1967 г. и да позволят създаването на палестинска държава със столица Източен Йерусалим. За съжаление вместо Израел да мисли по мирния начин, все още следва колониалната си политика. Израел иска да се създаде временна палестинска държава върху разпокъсани територии с конфискуване на част от територията по Западния бряг и с изричното условие Йерусамилм да бъде изцяло еврейски. Според последните речи на Нетаняху (Бенямин Нетаняху - премиерът на Израел - бел.ред.) се заявява готовност за компромис за териториите на Израел по Западния бряг.

Защо е станало точно това разпределение на териториите на Израел и Палестина?

Д-р Ахмед Мохамед ал Мадбух:

Евреите не са си избирали нарочно тези територии. Това е обусловено от емигрантските вълни, които идват в Палестина, които са особено религиозни. Разбира се те са се насочили към територии, близки до религиозни места. Когато се дели Палестина, се имат предвид местата, където има най-много еврейски е арабски населения.

Оттук идва и девизът на Ционисткото движение, че Палестина е земя без народ за народ без земя. Това е последвано и от етническо прочистване на палестински жители в тези територии, за да докажат девиза си. Израелската окупация разруши тотално 530 малки градчета и села с палестинско население. Бяха прогонени много хора в района на Западния бряг и в бежански лагери в съседните държави, най-вече в Ливан, Сирия, Йордания и ивицата Газа. Всички жители на Яфа бяха изгонени в ивицата Газа.

Къде се намира най-голямата палестинска диаспора?

Д-р Ахмед Мохамед ал Мадбух:

В Йордания. Има много палестинци и в Ливан и Сирия. Връщам се в началото на предишния въпрос. Когато Нетаняху обяви, че отстъпва част от териториите, това не бе милосърдие от негова страна. Палестинският народ прие да направи този компромис и даде част от териториите си. Както Израел е окупирала териториите за шест дни, по същия начин за шест дни може да си изтегли войските си и конфликтът да бъде разрешен.

Броят на еврейските заселници, които живеят в момента в Западния бряг е около половин милион жители заедно с Йерусалим. Израел изгради стена на апартейда. Тази стена се изгражда на места навътре на около 25 км. Според Резолюцията от 2004 година от Женева, тази стена е незаконна и трябва да бъде премахната. В същото време изгарят земеделските земи и продължават заселничеството в Западния бряг. Междуградските пътища от своя страна са като затвори, оградени от стена и мрежа, по която тече ток. Има и кула за наблюдение на потоците от хора, а войници отстрани наблюдават преминаващите хора. Тези постъпки на израелската страна не показват, че държавата се стреми към мир и това ни води към решението да се обърнем към ООН.

Колко са палестинците, останали в Израел?

Д-р Ахмед Мохамед ал Мадбух:

Около 1.5 млн. души към момента.

Какви са очакванията Ви за гласуването на независимостта ви през септември в ООН? Какво очаквате като позиция от България?

Д-р Ахмед Мохамед ал Мадбух:

Вярваме, че България ще подкрепи решението на ООН за признаване на пълноправното членство на Палестинската държава в границите, определени с резолюция 181 на ООН от 1947 г.

Молбата, която Палестина ще изпрати в ООН, ще бъде адресирана и към Съвета за сигурност, тъй като пълноправното членство на Палестина в ООН ще стане след като Съветът за сигурност (СС) се самосезира и изпрати предложението на палестинците към ООН, където на Общо събрание ще бъде гласувана от държавите-членки. 

Относно получаването на две трети от гласовете на ООН за признаване на независимостта на държавата, гласуването ще е морално, за да се окаже натиск върху държавите в Съвета за сигурност, и особено - върху САЩ.

В случай че нашата молба не бъде приета от Съвета за сигурност на ООН, са нужни само половината плюс един глас за признаване на независимостта, но това ни дава право на непълноправно членство. Дори и при такова стечение на обстоятелствата, ще се смени характерът на конфликта с Израел. В този случай след получаване на този статут Палестина ще получи статут на държава под окупация.

България признава Палестинската държава през 1988 г. Според мен би било нелогично една държава, която признава друга държава, при гласуването в ООН да бъде „против" или да гласува „въздържал се". Надяваме се България да се придържа към своите исторически позиции и да не позволи да бъде измамена от израелските икономически изкушения. Палестинската кауза е и морална кауза и ние очакваме всички политици по света да се съобразят с това. Всички резолюции на ООН гласят, че палестинският народ има право на свое самоопределение.

Имаме пълно доверие в политическото ръководство и в българския народ в продължаването на принципната българска позиция, която се застъпва за палестинската кауза, а това в никакъв случай не бива да се разбира като стъпка срещу Израел, защото палестинското ръководство признава Израел и иска да осъществи палестинската цел - Израел и Палестина да живеят в мир.

Досега 120 държави по света подкрепят изграждането на независима палестинска държава върху териториите от 1967 г. Броят на държавите, които ни подкрепят, е много по-голям от броя на държавите, които признават израелската държава. 

Пречи или помага "Хамас" за разрешаването на конфликта в Израел? Някои политици възприемат движението като една от пречките за осъществяване на мира в региона...

Д-р Ахмед Мохамед ал Мадбух:

Наскоро беше подписан договор за примирие между двете враждуващи движения "Фатах" и "Хамас". Върху този договор са се подписали и всички политически партии в Палестина. Най-важното в него е, че ООП отговаря за политическата част в преговорите с Израел. Ръководителят на „Хамас" Халед Мешал обяви, че поддържа изграждането на независима палестинска държава на териториите, окупирани през 1967 г. Така в политически план няма противоречие между ООП и "Хамас". Движение "Хамас" не представлява никаква пречка в пътя към мира.

Извън политиката, но като важен акцент за отношенията между палестинци и българи, един последен въпрос: По какъв начин се представя палестинската култура у нас? Организирате ли изложби, представяне на книги, филми и др.?

Д-р Ахмед Мохамед ал Мадбух:

Последно издадохме две книги за Палестина на български език. Имаме пътуваща изложба за палестинската култура, която посети много български градове. Заедно с това в България гостува и палестински танцов ансамбъл, който взе участие в кукерския събор в Перник "Сурва". Нашата група бе много добре възприета от публиката и получихме специална награда за участие. Освен това през зимата миналата година участвахме с пет филма във фестивала "Цветята на корана".

Редактор: Лили Бончева

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...