"Златна" инвестиция ли е златото?

22.06.2014 | 10:00
по статията работи: Симеон Досев
Кризата в Украйна доведе до ръст в цената на метала, коментират експерти
"Златна" инвестиция ли е златото?

През 2013 г. златото регистрира спад в цената за първи път от 12 години насам. Основната причина благородният метал да върви нагоре повече от десетилетие бе паричната политика на Федералния резерв на САЩ, който отпускаше масивни парични стимули, познати като “количествени облекчения”. Засега през 2014 г. обаче по нищо не личи, че нов срив е възможен, макар и  експертите да не се наемат с конкретни прогнози за цената на златото до края на годината.

“Трудно е да се дават прогнози, понеже цената много се влияе в момента от политически решения, в частност тези на централните банки”, коментира за Econ.bg Тони Панайотов, финансов мениджър в Tavex. “За да спадне една цена, значи има масови разпродажби. Те се състояха главно на финансовите пазари, където цената на "хартиеното злато" спадна, смята той.

По думите му обаче това е довело до нещо много интересно. “През последната година има почти рекорден интерес към инвестиционното злато под формата на кюлчета и монети. Една от тенденциите е преместването на златото от Запад на Изток. Търсенето на Изток експлодира, това включва Китай, Тайланд, Турция, Русия и др. Така че този спад в цената доведе до рекордно търсене на физически инвестиционни продукти”, обяснява експертът.

Припомняме, че Федералният резерв в САЩ предприе курс към ограничаване на така наречените "количествени облекчения". Централната банка започна да намалява нивото на парични стимули с по 10 млрд. долара на всяка своя среща. Засега обаче е трудно да се прогнозира кога лихвените проценти ще бъдат вдигнати, въпреки положителните данни за икономиката на страната.

“Сравнително ниските нива на инфлацията и възстановяването на световната икономика рефлектираха в поевтиняването на златото с цели 29% през 2013 г. Металът достигна две  дъна през юни и декември - съответно от 1180 и 1182 долара за тройунция”, коментира от своя страна Деница Тилева, експерт „Международни финансови пазари“ в  ЕЛАНА Трейдинг. По думите ѝ ако централната банка на САЩ продължи да ограничава количествените облекчения, това неминуемо ще доведе до поскъпване на долара. Това пък означава, че златото вероятно ще поевтинее, тъй като “зелените пари” се търгуват в обратна корелация с ценния метал.

“От друга страна, ако се погледнат ниските цени на акциите на добивните компании, чието представяне до голяма степен зависи от цената на благородния метал, това ни говори, че можем да очакваме възходящи движения. Засиленото търсене през последните години на ценния метал в Китай е още една предпоставка за поскъпването му”, смята още Тилева.

Според Тони Панайотов от началото на тази година до средата на март златото е било една от най-добре представящите се инвестиции. “След това започнаха малки спадове. В момента цената е грубо казано 1-2% над нивата от началото на годината. Като цяло, макар и да имаше движение през годината, сега цената не е много променена”, смята той, допълвайки, че най-високите стойности са били отчетени в средата на март, като това е било обвързано с напрежението в Украйна.

Кризата в Украйна

Напрежението в Украйна, причинено от отказа на бившия президент Виктор Янукович да подпише споразумение за асоцииране с ЕС и ескалирало с анексирането на Крим от Русия, със сигурност оказа влияние върху цената на основните метали. Колко голям обаче беше ефектът?

Именно политическото напрежение в страната е причината за възобновения ръст през 2014 г., коментира Деница Тилева. Според нея кризата в страната е внесла смут в настроенията на участниците на финансовите пазари. “Нормална и очаквана реакция беше да прибягнат към златото като убежище. Затова не беше изненадващо, че имаше засилени покупки в дните, когато напрежението в Украйна ескалира. Точно тогава цената на златото достигна 1380 долара за тройунция.”

По-умерен в оценката си за влиянието на кризата е Тони Панайотов от Tavex. По думите му ефектът от нея в средата на март е изстрелял цената на златото нагоре, но това не е нещо осезаемо. “Като цяло когато има опасения за военни действия златото реагира по някакъв начин. Но не може да се каже, че златото расте постоянно, заради опасенията, че нещо ще се случи в Украйна. Със сигурност кризата имаше ефект цената да тръгне нагоре, но не може да се каже, че това е основната причина” смята експертът, допълвайки, че кризата е единствено краткосрочен катализатор.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...