Активно първо тримесечие на пазара на имоти в страната

04.05.2013 | 09:15
по статията работи: Елица Елефтерова
През януари продажбите почти се удвояват спрямо януари 2012 година
Активно първо тримесечие на пазара на имоти в страната

Годината започна много динамично на пазара на недвижими имоти с увеличен брой сделки за първото тримесечие, което се потвърждава и от данните на Агенцията по вписванията. Особено голяма активизация има в периода до средата на февруари 2013 г., когато купувачите са изключително активни и дори има недостиг на качествени оферти за продажба.

През януари 2013 г. продажбите почти се удвояват спрямо януари 2012 г. и това поставя месеца сред най-силните месеци от началото на кризата, което е нетипично за този период на годината. Това се казва в анализа на Полина Стойкова, оперативен директор в Bulgarian properties.

По думите на експерта от средата на февруари навлизаме в кратък период на изчакване. Това се случва, тъй като пазарните участници искат да видят как ще се развият събитията от политическия живот на страната. След средата на март пазарът възвръща своята динамика и успява да навакса получилата се пауза.

Понастоящем динамиката е съпоставима с тази от миналата година и имотният пазар се развива според очакванията на анализаторите за голямо сходство с тенденциите и цените от 2012 г.

Основната разлика спрямо 2011 г. обаче, по думите на експерта, е, че освен активността при морските ваканционни имоти, се наблюдава и подчертана активност от страна на български купувачи в големите градове – особено в София и Пловдив. Това са купувачи, които са отлагали продължително време покупката на своето първо жилище и смятат, че моментът вече е дошъл.

Цени на имоти в различните градове

София

Средната цена на продадените през първото тримесечие апартаменти по данни на агенцията е 719 евро на кв.м. при 735 евро/кв.м. за първото тримесечие на 2012 г. (2.2% спад на годишна база). Нивата са без изменение спрямо 4-тото тримесечие на 2012 г., когато средната цена на продадените апартаменти беше 720 евро на кв.м.

Пловдив

Трябва да се отбележи, че това е един от градовете отличници за първото тримесечие на 2013 г. с ръст в продажбите от 28% на годишна база, според Агенцията по вписванията. Средната цена на продадените апартаменти в Пловдив е 558 евро на кв.м. През 2012 г. средната цена е 525 евро на кв.м. Тенденцията и тук е към завръщане на купувачите на пазара.

Ваканционни имоти 

Пазарите в двата най-големи курорта - Слънчев бряг и Банско – вече повече от година се движат с доста различна динамика. В района на Слънчев бряг се наблюдава възстановяване на пазара и увеличаване на броя на продажбите, а в Банско и останалите ски курорти интересът и през изминалия зимен сезон продължи да бъде слаб.

Това води до допълнителен спад на цените на ски имотите и на стопяване на плахите признаци на възстановяване, които започнаха през есента на миналата година. Основните купувачи на ваканционни имоти и по морето и в ски  курортите, продължават да бъдат  руснаци.

Слънчев бряг 

Морските ни курорти определено внасят пазарен оптимизъм и в момента са най-активният сегмент от пазара. Слънчев бряг и регионът са местните пазари, за които може да се твърди, че уверено вървят по пътя на възстановяването.

Средната цена на продадените апартаменти в Слънчев бряг за първото тримесечие е 512 евро на кв.м. спрямо 440 евро за същия период на 2012 г. и 505 евро за 4-тото тримесечие на 2012 г. На база на статистиката на агенцията за сключени сделки, се оказва, че дъното на пазара в Слънчев бряг е било през първото тримесечие на 2012 г., а след това средните цени на база сключени сделки леко се покачват и достигат нивата си от втората половина на 2011 г.

Банско, Боровец и Пампорово

Средната цена на продадените апартаменти в Банско за първото тримесечие на 2013 г. e 382 евро на кв.м., което представлява стойност почти на минимума на офертните цени, т.е. купуват се възможно най-евтините имоти.

В Боровец през първото тримесечие до сделки се стига на средна цена около 600 евро на кв.м., а в Пампорово – 450 евро/кв.м. Най-общо казано, сезон 2012/2013 приключи с 50 до 100 евро на кв.м. по-ниски цени спрямо предходния зимен сезон (2011/2012).  

Селски имоти 

Интересна промяна се наблюдава на пазара на селски имоти – обемът реализирани сделки се запазва на нива от последното тримесечие на миналата година. Активността обаче е била по-голяма в сравнение с първото тримесечие на 2012 г.

За сметка на това средните цени на закупените селски къщи са били на много по-ниски нива от тези през миналата година. Тогава средните тримесечни цени на продадените селски къщи се движеха около 17 000 – 20 000 евро и се купуваха къщи в много добро състояние, докато през изминалото първо тримесечие на 2013 г. закупените селски къщи бяха със средна цена 10 580 евро (близо до нивата от 2009 г.). 

Най-голям интерес към селски къщи има към района на Стара Загора и Пловдив. Велико Търново също възвърна интереса през последните месеци след известен отлив на интерес през 2012. Евтини къщи до 5 000 евро се купуваха и в районите на Враца, Плевен, Монтана и Видин. Интерес привличат и качествени къщи в селата около Боровец.

Купувачите на евтини селски имоти през първото тримесечие са основно от Западна Европа – Великобритания, Германия, Франция. Техният интерес е насочен основно към районите в Северозападна България. Руските купувачи избират къщи близо до Стара Загора, Пловдив, Велико Търново и Елхово. 

Средни цени на продадените през първото тримесечие селски имоти по региони: 
 
• Област Пловдив – 8 480 евро 
• Област Ст. Загора – 8 000 евро 
• Област Велико Търново – 15 000 евро 
• Област Плевен – 2 500 евро
• Област Ямбол – 10 600 евро
• Област Видин – 7 000 евро

Перспективи за 2013 г.

Очакванията за тази година остават непроменени спрямо заложената прогноза в края на миналата година. При градските имоти търсенето ще продължи да бъде доминирано от български купувачи. То ще зависи от възстановяването на икономиката, нивата на безработица, доходите на домакинствата и достъпа до банково кредитиране. На базата на тези фактори не може да се очаква да настъпи съществено изменение в тенденциите през настоящата година. Цените ще се задържат около нивата от 2012 г. 

Интересът от страна на руски купувачи ще се запази и ще продължи да нараства и през 2013 г., което ще внася пазарен оптимизъм. Тази година отново ще бъде година на руските купувачи на имоти в България.


Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
4.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...