През следващите няколко години Централна и Източна Европа (ЦИЕ) ще отчита по-голям икономически растеж в сравнение със Западна Европа.
Това е един от основните изводи в анализа на "УниКредит" за корпоративното кредитиране в региона на ЦИЕ. Докладът беше представен по време на Годишната среща на Европейската банка за възстановяване и развитие в Истанбул.
Според икономистите на банката по-бързото възстановяване на икономиката в региона и съответно на кредитирането ще бъде подкрепено от необходимостта от модернизиране на остарялата инфраструктура и въвеждането на нови технологии. Очакванията са след това кредитната дейност да се ускори в съответствие с икономическия растеж.
Тъй като регионът на Централна и Източна Европа до голяма степен остава зависим от банковото финансиране, банките в региона са изправени пред предизвикателството да отговорят адекватно на променящите се нужди на клиентите, се посочва още в анализа. Сред сегментите, които изискват промяна в поведението на финансовите институции, са финансирането на малките и средните предприятия, търговското финансиране, потребителските кредити и интернет банкирането.
"Въпреки кризата в Европа потенциалът в Централна и Източна Европа е огромен. Подобряването на икономиката ще се движи от необходимостта от подобряване на регионалната инфраструктура и институционалната среда“, коментира Джани Папа, директор на УниКредит за Централна и Източна Европа.
БВП на глава от населението в ЦИЕ все още е около една трета от средното ниво в еврозоната. Тези данни ясно показват, че възможностите за растеж са големи, като в същото време показателите за конкурентоспособност са по-добри от тези в Латинска Америка.
По отношение на подобряването на бизнес средата е налице силно различие между отделните страни. Например сред страните с най-благоприятна среда са Прибалтийските държави, Словения и Словакия. Анализаторите очакват присъединяването на нови страни от ЦИЕ към Европейския съюз да осигури нов тласък за подобряване на бизнес средата в региона през следващите години.
По думите на Папа след изтеглянето на преките чуждестранни инвестиции от Централна и Източна Европа, очакванията са за постепенно възстановяване и удвояване на инвестициите в региона до 2020 г.
Освен това външната търговия ще остане основен двигател за икономическото развитие за страните от Централна и Източна Европа, като основните търговски партньори на региона са Германия, Русия, Италия, Китай и Холандия. За някои страни от ЦИЕ тесните връзки със Западна Европа обаче биха могли да повишат нивото им на уязвимост, смятат анализаторите.
В резултат на очаквано повишено търсене, кредитната активност ще се ускори в съответствие с икономическия растеж. Прогнозите на банката сочат, че за периода 2013-2015 г. най-голям ръст на БВП в региона на ЦИЕ ще отчете Турция – 4.3% средногодишно. В Топ 3 по икономически разстеж до 2015 г. се нареждат още Русия с 3.9% и Латвия с 3.5%. Според последния анализ на УниКредит БВП на България за 2013-2015 г. ще се повишава средногодишно с 2.1%.
Припомняме, че според публикуван в началото на април анализ на "Райфайзенбанк" се казваше, че инвестициите на компаниите и активизиране на бизнеса са факторите, които ще
донесат очаквания ръст на икономиката в страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ). В него още се посочваше, че ще се наблюдава по-бавно, но е по-устойчиво увеличение на БВП за региона на ЦИЕ.
"През първите три месеца на 2013 г. отчитаме по-голямо търсене на кредити в повечето сегменти“, заявява от своя страна Аурелио Макарио, директор „Стратегическо планиране“ в УниКредит. Прогнозите са корпоративното кредитиране да надмине потребителското - със среден ръст от 7.1% в Югоизточна Европа през 2013-2015 г. и 9.6% за периода 2016-2020 г. От друга страна, потребителското финансиране и жилищните кредити ще нарастват в дългосрочен план, както в Централна, така и в Югоизточна Европа. В Русия и Турция пък потребителското кредитиране се представя по-добре от корпоративния сегмент.