Снимка: Corbis.com
Близо 43% от пълнолетните граждани не отхвърлят възможността да продадат гласа си на предстоящите избори, показва национално-представително изследване на Институт "Отворено общество" - София, проведено в периода 16 март - 5 април 2009 г. С помощта на стандартизиран въпросник, са интервюирани 1 184, случайно избрани пълнолетни лица, в 77 населени места в страната. Максималната грешка е ± 2.85%. Изследването е публикувано от Институт "Отворено общество" на 16 април 2009 г.
15% от анкетираните са склонни да определят минимална цена за гласа си, а други 28% имат колебания. Над половината от анкетираните (56%) заявяват, че не биха продали гласа си на никаква цена.
Склонните да приемат пари за гласа си най-често посочват сума от 100 лв. Над половината от "подалите заявка" нямат претенции за повече от 100 лв., а всеки трети е посочил като достатъчно да му се плати сума до 50 лв. За най-малко пари могат да се купят най-много гласове в Западна България, особено в Северозападния район, където над половината (52%) от посочилите минимална цена за гласа си биха се съгласили на сума до 50 лв. Обратно - най-скъпо на купувачите на гласове ще им излезе в Южния централен район, където над 60 на сто от склонните да се пазарят, биха се съгласили само за цена от над 200 лв.
Не е изненада, че най-често склонни да продадат вота си и то на най-ниска цена, са най-ниско образованите.