Какво ще последва напускането на Симеон Дянков е трудно да се каже към този момент, тъй като все още не е ясна политиката на предложения за нов министър на финансите - Томислав Дончев.
Така Методи Цaнов от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП) коментира пред Econ.bg оставката на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков.
"Имайки предвид, че в много случаи Дянков се изявяваше като коректив на останалите министри в кабинета, бидейки сравнително консервативен относно фискалната политика на държавата, едно разхлабване на харчовете от страна на Дончев ще доведе до увеличаване на доходността по държавните облигации и евентуално намаляване на кредитния рейтинг на страната", смята експертът. По думите му това от своя страна може да се отрази негативно на така или иначе ниските преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в страната, тъй като макроикономическата дисциплина е особено важна за чуждестранните инвеститори.
Повечето източници на информация посочват ранното изплащане на земеделски субсидии като основна причина за оставката. Този сериозен разход със сигурност ще доведе до емитирането на дълг, поради липсата на средства във фискалния резерв. Обяснимо, ще последват и проблеми за икономиката, коментира още анализаторът от ЕКИП. (На пресконференция по-късно днес земеделският министър Мирослав Найденов отказа да коментира дали субсидиите за земеделците са причина за оставката Дянков. Въпреки това Найденов призна, че между него и колегата му наистина е имало противоречия, без да уточнява дали е ставало точно за изплащането на евросубсидиите).
Чрез набиране на средства с дълг правителството намалява свободния ресурс за инвестиции в производствени дейности, които водят до създаване на работни места и намаляване на бедноста. По-лошото е, че иззетият ресурс ще се похарчи, за да се спре протеста на една малка група добре политически представени земеделски стопани, каза още Методи Цaнов.
"За съжаление една прогноза за "отпускане” на фискалната политика е напълно реална, когато имаме предвид приближаващите избори", каза още той.
На новия финансов министър ще е изключително трудно да спре стремежа на колегите си да впечатлят избирателите чрез различни плащания към ключови електорални групи. Неприятното е, че най-вероятно тези трансфери ще трябва да се финансират с още дълг, което поставя хазната в незавидно положение в дългосрочен план, смята експертът.
"Оставката на министър Симеон Дянков най-вероятно има пряка връзка с въпроса за неизплатените субсидии на зърнопроизводителите", заяви по-рано днес за агенция „Фокус” Ангел Вукодинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите. "Той нееднократно е показвал, че земеделието и в частност зърнопроизводството, не са му любима област, и с всяко действие е неглижирал отношението на държавата към сектора”, смята Вукодинов. Той посочи, че още на 6 декември 2011 г. са поискали оставката на министър Дянков точно поради тези причини, но тогава не е била приета. Това е било, когато Симеон Дянков публично се е отказал от подписа си.
Същевременно Калоян Стайков от Института за пазарна икономика (ИПИ) коментира, че оставката на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков не е добра новина. "Самата смяна на финансовия мистър толкова близо до изборите обаче, показва, че при управлението на публичните финанси има не малка доза политика", каза днес за Econ.bg експертът от ИПИ.