И в България "замириса" на закон за климата

24.10.2013 | 16:35
по статията работи: Рая Лечева
Законът за ограничаване изменението на климата предвижда 70% от приходите от квоти за емисии да са за по-чиста околна среда
И в България "замириса" на закон за климата

И България ще си има закон за климата, макар и със закъснение. Европейската комисия вече е започнала наказателна процедура срещу страната ни, защото не спазихме срока за транспониране на европейската климетична директива, който изтече в края на миналата година.

Парламентът прие тази сряда на първо четене внесения от правителството Закон за ограничаване изменението на климата. Малко преди това в пленарната зала беше отхвърлен вторият законопроект с почти идентични текстове, но внесен от депутати от ГЕРБ. Според становището на Комисията по европейските въпроси, проектът на правителството е в съответствие и с последните регламенти и решения, приети през 2013 г.

Спри да дишаш, ако си в България

Последният доклад на ООН посочи все повече факти за ролята на човека в глобалното затопляне. От 90 на 95% е вероятността човешките дейности и най-вече използването на изкопаеми горива да са причина за промените в климата. До края на 21 век се очаква температурите да се повишат с между 0,3 и 4,8 градуса по целзий. До скоро се смяташе, че при 2 градуса по целзий негативните процеси вече ще бъдат необратими. До 2100 г. нивото на световният океан най-вероятно ще се покачи почти с един метър.

Друга информация от последните дни по данни на Световната здравна организация категорично доказва връзката между замърсяването на въздуха и белодробния рак. Така мръсният въздух се нарежда сред тютюневия дим, плутония и UV реадиацията като причинители на злокачественото туморно заболяване. А доклад за качеството на въздуха в Европа на Европейската агенция по опазване на околната среда обяви, че 100% от градското население у нас е изложено системно на високи нива на фини прахови частици. Не напразно материал на Ню Йорк Таймс по темата пише "Спри да дишаш, ако си в България".

Законът отвътре

Основната цел на гласувания закон е да се приведе българското законодателство в съответствие с европейските изисквания във връзка с ограничаване климатичните промени. Уреждат се конкретни въпроси, свързани със схемата за търговия с въглеродни квоти, схема за доброволно намаление на емисии, за безплатно разпределяне на квоти на оператори на инсталации, участващи в Европейската схема за търговия с емисии. 
 
Предлагат се промени в разпоредбите относно администрирането на Националния регистър за търговия с квоти на емисии от парникови газове. Така се осигурява нормативно регламентиране на задължението за производителите и вносителите на течни горива за транспорта.

Авиацията под прицел

Все пак са важни конкретните неща в приетия на първо четене законопроект.

Изпълнителният директор на агенцията по околна среда може да отмени издаденото разрешение при прекратяване на дейността и нарушаване на разрешителното за емисии на парникови газове. Това става и в случаите, когато инсталацията не работи повече от 6 месеца.

В схемата за емисии на парникови газове вече ще участва и авиокомпаниите. Авиационните оператори също ще предоставят  годишни доклади за изхвърлените емисии и реализираните тонкилометри през годината.

От 1 януари 2013 г. до 31 декември 2020 г. количеството квоти, които се разпределят на авиационните оператори е 95% от историческите емисии, умножени по броя на годините в периода. Само 15% от квотите ще се разпределят на търг. Операторите подават заявление за безплатно разпределение на квоти най-късно 21 месеца преди началото на периода, за който е заявлението. 3% от общите квоти на авиооператорите ще се заделят в специален резерв.

Разпределението на квоти за един оператор не може да надвишава 1 млн. тона.

Повече инвестиции за безплатни квоти

Инсталациите, които инвестират във  високоефективно производство, имат право на безплатни квоти. Безплатни квоти ще получават и тези инсталации, които са започнали работа до 31 декември 2008 г. или са започнали инвестиции към същата дата.

През 2013 г. безплатното разпределените квоти за инсталациите са 70% от общото количество, а през 2020 г. безплатни  квоти за тях вече няма да има  т.е всички ще се разпределят на търг.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...