Международният валутен фонд (МВФ) понижи очакванията си за растежа на световната икономика за 2013 г., прогнозирайки, че ограничаването на правителствените разходи ще забави американската икономика и ще удължи рецесията в еврозоната.
От организацията призоваха европейските държави да прилагат „агресивна” монетарна политика, с която да догонят останалата част от развитите страни във възстановяването от кризата, предаде „Асошиейтид прес”.
Глобалната икономика ще отчете ръст от 3,3% през настоящата година, предвиждат от Фонда. Предишната прогноза на организацията, направена през месец януари, беше за ръст от 3,5 на сто. За сравнение, ръстът, отчетен в световен мащаб през 2012 г., беше 3,2%. За следващата 2014 г. очакването на Фонда също е ревизирано в посока надолу – от 4,1% на 4%.
Според базираната във Вашингтон институция страните от еврозоната ще отбележат съвкупен спад от 0,3 на сто, при 0,2 на сто, прогнозирани през януари.
МВФ очаква САЩ да отбележи ръст от 1,9% през настоящата година, което също е редуциране на показателя, посочен в прогнозата от януари – 2,1%, и е по-ниско от ръста, отчетен от страната миналата година (2,2%). Все пак експертите на Фонда са на мнение, че американската икономика оптимизира развитието си и че през 2013 г. ще сме свидетели на 3-процентен неин растеж. Наемането на пазара на труда в страната се ускорява, имотният пазар бележи възстановяване, а банките вече отпускат кредити с по-голяма охота, посочват от МВФ.
Фондът повишава прогнозите си за третата икономика в света – Япония, от 1,2 на сто на 1,6 на сто за 2013 г. и от 0,7% на 1,4 % за 2014 г. Така от организацията отразяват одобрението си към действията на централната банка на страната, която провежда агресивна монетарна политика, коментира агенция „Блумбърг”.
МВФ очаква забавяне на растежа в развиващите се икономики като Русия, Китай, Бразилия и Индия.
Данните са част от традиционния анализ на Фонда за световната икономика World Economic Outlook, който беше оповестен във вторник, преди предстоящите срещи на МВФ и Световната банка, които ще се състоят по-късно тази седмица. Очаква се финансовите министри на страните от Г-20 (19-те най-развити икономики в света, плюс Европейския съюз, представляван от страната-председател) също да проведат заседание.
На 22 февруари Европейската комисия обяви свои прогнози, според които икономиката на еврозоната ще се свие с 0,3% през 2013 г. Същевременно тази на САЩ ще отбележи ръст от 1,9%, а на Япония – увеличение от 1%.