Печеливши и губещи

18.10.2012 | 12:45
по статията работи: Петя Бързилска
Какво се случи с финансовите показатели на компаниите в трите най-големи сектора у нас - банков, енергиен, телекомуникационен
Печеливши и губещи

Три бранша - банков, енергиен, телекомуникационен. Там оборотите и печалбите са сред най-големите у нас. Какво обаче се случи с тези сектори през изминалата година? Съпоставката ни се стори любопитна, затова и проверихме финансовите резултати на най-големите компании у нас в тези сектори.

Проверката показа, че банковият сектор категорично се справя добре. Що се отнася до печалбите на енергийните компании обаче, нещата не са толкова положителни, като се имат предвид значителните загуби, които те регистрират. От нефинансовия сектор у нас телекомуникационните компании отчитат значителни приходи, но печалбата и на трите мобилни оператора намалява спрямо предходната 2010 година.

В началото на октомври агенция „Блумбърг“ направи кратък анализ на печалбите на петте най-големи банки на "Уол стрийт". От статистиката стана ясно, че американските финансови институции печелят толкова, колкото винаги са печелили, а сега дори и повече спрямо времената преди кризата. Въпреки това от банките отвъд Океана не са доволни, защото в момента им се налагат редица нови ограничения, които да предотвратят повторението на икономическата криза от 2007 г.

Какво е положението при българските банки? Банковият сектор у нас е известен със своята стабилност. Финансовите институции могат да се похвалят с добра капиталова адекватност, достатъчно ликвидни активи и стабилен размер на буферите, които да предпазят банковата система от краткосрочна ликвидна криза и недостиг на капитали.

От гледна точка на печалбата петте най-големи българските банки по големина на активите за 2011 г. също се справят добре. У нас най-голямата кредина организиция на база общи активи е „Уникредит Булбанк“ - дъщерно дружество на италианската UniCredit. За миналата година тя има активи в размер на 11,9 млрд. лв. (6,1 млрд. евро). Същевременно чистата печалбата на банката за 2011 г. е 115,8 млн. евро. Сумата е повече, отколкото е общата на „Национална електрическа компания“ ЕАД (35,1 млн. евро) и мобилния оператор „Мобилтел“ ЕАД (39,1 млн. евро). Освен това положителният финансов резултат на банката се увеличава спрямо 2010 г., когато е бил 81,2 млн. евро.

Втора по големина банка на база активи е „Банка ДСК“ - дъщерна на унгарската OTP, която отчита печалба за 2011 г. от 43,6 млн. евро. При нея обаче активите намаляват с 0,04%, а печалбата с 34,5%. През 2010 г. печалбата е била 66,7 млн. евро. В годишния финансов отчет на ДСК за 2011 г. е обяснено, че основна причина за намалението на печалбата спрямо предходната година са по-високите разходи за обезценка на кредитния портфейл, като качеството на активите се влошава. Все пак за 2011 г. „Банка ДСК“ регистрира печалба, която е по-голяма от общата на електроразпределителните дружества в страната - „ЧЕЗ Електро България“ (1,6 млн. евро), „ЧЕЗ Разпределение България“ (7,2 млн. евро), „ЕВН България Електроснабдяване“ (5,7 млн. евро) и „Е.ОН България Мрежи“ (4,5 млн. евро). Същевременно само за първото полугодие на тази година печалбата на ДСК е 56 млн. евро.

Дъщерната на гръцката NBG „Обединена българска банка“ (ОББ) от своя страна през 2011 г. отчита печалба от 6,1 млн. евро, което контрастира с размера на активите ѝ (3,4 млрд. евро) - банката е трета по големина, що се отнася до този показател за миналата година. Спрямо 2010 г. финансовата институция регистрира спад в размера на активите си от 10,15% и много по-голямо понижение на положителния си финансов резултат - с цели 81%. От ОББ коментират, че това се дължи на влошаване на макроикономическата среда. Нетният доход от лихви на ОББ за 2011 г. намалява с 20%, а приходите от такси и комисионни - с 15%. Все пак за миналата година печалбата на ОББ е по-голяма от тази на телекомуникационната компания „БТК“ (4,7 млн. евро).

Райфайзенбанк България“, част от австрийската Raiffeisen bank International, е четвърта в България по размер на активи, но за 2011 г. отчита доста по-добра чиста печалба от ОББ. Банката има положителен финансов резултат за миналата година от 26 млн. евро, който се покачва с 15,6% спрямо 2010 г., когато е 22, 5 млн. евро. След "Уникредит" това е първата банка от петте най-големи в България, която регистрира увеличение на печалбата за 2011 г. Резултатът е по-добър от сборния показател за 2011 г. на газовите компании „ОМВ България“ ООД (2,3 млн. евро) и „Овергаз инк“ (8,2 млн. евро). За първото полугодие на тази година обаче печалбата на кредитната институция намалява с 53% на годишна база и възлиза на 29,4 млн. лв.

Първа инвестиционна банка“ (ПИБ) е на пета позиция на база общи активи. Дружеството отчита печалба за миналата година от 18,7 млн. евро, която расте спрямо предходната година (15,8 млн. евро) с 18,3%.

Анализаторите от "Елана трейдинг" коментираха пред Econ.bg, че банковата система продължава да работи на печалба въпреки голямата обезценка на активи, защото банките задържат високи лихви по кредитите, а също така заради все още малките обезценки в сравнение с проблемните заеми.

Енергийни компании

На българския пазар в класация на специализираната икономическа медия SeeNews, представена преди дни, най-успешните нефинансови компании за 2011 г. са тези от енергийния и газовия сектор. Списъкът е изготвен на база общи приходи за 2011 г. В десетката единствено телекомуникационната компания „Мобилтел“ създава леко разнообразие и заема десето място в България сред компаниите с най-големи общи приходи за миналата година.

Прави впечатление обаче, че петролните и газовите компании не са се справили добре, що се отнася до печалбата им за 2011 г. Дъщерни дружества на газовия гигант „Лукойл“ отчитат загуба за миналата година въпреки големите приходи. „Лукойл Нефтохим“ е с чиста загуба от 69,5 млн. евро, а „Лукойл-България“ ЕООД е на минус от 2,2 млн. евро.

От своя страна държавният доставчик на природен газ „Булгаргаз“, дъщерно дружество на “Български енергиен холдинг“ отчита загуба за 2011 г. в размер на 37,4 млн. евро. Почти двойно повече на фона на 19,1 млн. евро загуба за 2010 г. Същевременно обаче приходите на компанията за миналата година се увеличават с 28,14%. Що се отнася до първото тримесечие на тази година, чистата загуба на „Булгаргаз“ е 46,5 млн. евро въпреки увеличените приходи от продажби на природен газ с 20,99% на годишна база.

Нафтекс Петрол“ ЕООД – дъщерно дружество на дистрибутора на горива „Петрол“ АД, регистрира общи приходи за 2011 г. от 692,1 млн. евро, които се увеличават с 19,44% спрямо предходната година. Компанията за търговия и съхранение на петролни продукти обаче също е на загуба - минус 19.1 млн. евро. За предходната 2010 г. „Нафтекс Петрол“ е била на печалба от 11,7 млн. евро. Във финансовия си отчет за 2011 г. от компанията коментират, че причини за това са икономическата криза и спадът в сектори като транспорта и строителството.

Интересно е също, че печалбата на АЕЦ „Козлодуй“, дъщерно дружество на „Български енергиен холдинг“, за 2011 г. е 58,4 млн. евро и нараства спрямо 2010 г., когато е 30,9 млн. евро. Реализираният ръст е от около 88%. Общите приходи на дружеството за миналата година се увеличават на годишна база с 9,49%.

Телекомуникационните компании въпреки значителните си приходи също не се справят толкова добре в сравнение с година по-рано. Интересно е, че печалбата на „Мобилтел“ (с бранда "Мтел") намалява от 112,6 млн. евро (през 2010 г.) на 39,1 млн. евро (през 2011 г.), а приходите отчитат спад в размер на 16,39%. За първата половина на тази година печалбата преди лихви и данъци на "Мобилтел" също отчита спад и намалява с 18,8%.

Същевременно конкурентът на компанията – „Българска телекомуникационна компания“ АД с търговска марка "Виваком", регистрира доста по-голямо намаление на печалбата - от 58,1 млн. евро на 4,7 млн. евро и спад на общите приходи от 16,39%. Във финансовия си отчет от бившето държавно дружество обясняват, че резултатът се дължи на преустановени дейности, намаляване на приходите от фиксирани услуги и намалени цени на дребно. От началото на тази година обаче компанията се развива добре спрямо миналата, като за първите девет месеца на 2012 г. отчете ръст на печалбата си на годишна база.

Печалбата не третия телеком у нас - „Космо България Мобайл“ ("Глобул") също намалява през 2011 г. спрямо 2010 г. - от 47 млн. евро на 28,4 млн. евро (39,79%).

Оцени статията:
5.00/4
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 07.11   1659 г. – Сключен е Пиренейският договор, който слага край на Френско-испанската война. 1816 г. – Александър I Павлович – цар на Русия и крал на Полша...